Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

9 Milyarlık Bitcoin Devi Altcoin’i Derin Sarstı: Likidite Krizi ile Fiyat Düşüyor!

Bitcoin Cash (BCH), Mt. Gox’un alacaklılara geri ödeme yapacağını duyurmasıyla %20 değer kaybetti.

Bitcoin’in bir forku olarak piyasaya sürülen Bitcoin Cash (BCH), geçtiğimiz hafta fiyatlar bir miktar toparlanma yaşarken %20 düştü. Söz konusu düşüş, son 3 ayın en büyük haftalık düşüşüne tekabül ediyordu.

2014 yılında iflas eden kripto para borsası Mt. Gox’ın yakın zaman önce geri ödemelere başlayacağını duyurması BCH fiyatını etkileyen en büyük etkenlerden oldu. Mt. Gox’un 9 milyar dolarlık Bitcoin’inin yanı sıra 73 milyon dolarlık BCH’si de bulunuyor. Bu Bitcoin Cashlerin büyük ihtimalle doğrudan satılacak olması ve günlük hacimde önemli bir yerinin bulunması fiyatı baskılıyor.

Veri platformu Kaiko’ya göre Mt. Gox alacaklılarının olası toplu satışlarını öngören BCH sahiplerinin ortaya çıkan panik satışı, merkezi borsalardaki zayıf likidite nedeniyle artış gösterdi:

100 bin dolarlık simüle edilmiş bir satış emri için BCH fiyat kaymasına bakıldığında çoğu borsada bir aydan fazla bir süredir en yüksek seviyesine ulaştı ve bu da büyük piyasa emirleri için yetersiz emir defteri derinliği nedeniyle likiditenin kötüleştiğini gösteriyor

Kaiko’ya göre ayrıca likidite sorunu, FTX ve Alameda Research’in Kasım 2022’deki iflasıyla daha da derinleşti. Alameda, altcoinlerde milyarlarca dolarlık likidite sağlayan en büyük piyasa yapıcılardan biri olarak işlem yapıyordu.

Arca’nın baş yatırım sorumlusu Jeff Dorman, piyasa yapıcıların iş yapmadığı ve ticaretin pürüzlüleştiği 2009-2010 kredi piyasaları sonrası döneme benzer bir durum yaşandığını belirtti.

CoinGecko verilerine göre bu hafta 289 dolar ile 387 dolar arasında fiyatı değişen BCH, yazım esnasında 333 dolardan işlem görüyor.

Presto Labs Araştırma Başkanı Peter Chung, Mt. Gox geri ödemelerinin Bitcoin yerine Bitcoin Cash’te daha büyük bir satış baskısı yaratabileceğini söylemişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!