verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fitch Ratings: Almanya’daki Yönetmelik, Kripto Paralara Duyulan Talebi Artırabilir

Fitch Ratings tarafından çarşamba günü paylaşılan rapora göre Almanya’daki bazı fonların, kripto paralara artık toplamda 360 milyar euroya kadar varan miktarda yatırım yapabiliyor olması, kripto paralara duyulan talebi artırabilir.

Almanya’da kurumsal yatırımcılara yönelik çalışan spezialfondsların, yönetimleri altındaki varlıkların toplamda %20’ye kadar varan kısmını kripto paralara yatırmasının önünü açan yönetmelik, 2 Ağustos itibarıyla yürürlüğe girdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in raporuna göre kripto paralar, ilgili yönetmelik sayesinde bu fonların müşterisi olan bireysel yatırımcıların portföylerinde daha çok yer edinmeye başlayabilir.

Mart 2021 itibarıyla kendi aralarında toplamda 1.8 trilyon euro değerinde varlığı yöneten spezialfondslar, yaklaşık 1.9 trilyon dolar değeri olan kripto para piyasasına ~360 milyar euro aktarabilir.

Bu kadar yatırım yapılması beklenmiyor

Fitch Ratings, kripto para fiyatlarındaki volatiliteye ve piyasadaki likidite riskine değinerek, “Kurumsal spezialfonds yatırımcılarının portföylerini riskten kaçınarak oluşturma eğilimi gösterdiği düşünülürse (bu fonların) kripto paralara vereceği ağırlığın %20 seviyesine yaklaşacağını düşünmüyoruz.” ifadesini kullandı.

Bu fonların kripto paralara yüklü miktarlarda yatırım yapmasının banka gibi kuruluşlar açısından sorun doğurabileceğini ve finansal istikrarı riske sokabileceğini belirten kuruluş, şu açıklamayı yaptı:

“Kripto paralar ile bağlantılı fonlarda önümüzdeki bir-iki yıl boyunca büyük bir hacim göreceğimizi sanmıyoruz. Ama diğer regülatörler de Almanya gibi kurumsal yatırımcıların kripto para fonlarına erişmesine izin verirse (bu fonların) yönetimi altındaki toplam varlıkların değeri, finansal istikrar açısından çok daha büyük riskler doğurabilecek seviyelere ulaşabilir.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!