--Yazı Bitcointalk'tan alınmıştır. Yazının sahibine guleryuzhakan@icloud.com adresinden ulaşabilirsiniz-- ICO'lar hakkında önemli olduğunu düşündüğüm noktaları sizinle paylaşmak isterim: -Ico'nun amacını, roadmap'ini (hangi aşamada olduklarını), whitepaper'ını, proje...

ICO’lara Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Edilecekler

ico yatırım dikkat edilmesi gerekenler
–Yazı Bitcointalk’tan alınmıştır. Yazının sahibine guleryuzhakan@icloud.com adresinden ulaşabilirsiniz–

ICO’lar hakkında önemli olduğunu düşündüğüm noktaları sizinle paylaşmak isterim:

-Ico’nun amacını, roadmap’ini (hangi aşamada olduklarını), whitepaper’ını, proje ekibini, yatırımcılarını, danışmanlarını ve ortaklıklarını bilin, okuyun, araştırın. Ana sayfayı tümüyle gözden geçirin. (Proje ekibinin deneyimli olması ve geçmiş ICO’lardaki performansı önemli kriterlerdir. 20’li yaşların başında ergen topluluğu olmamalı)

-Piyasaya halihazırda çalışan bir ürün yada prototip sunulması ICO için artı puan.

-Projenin forumda açtığı resmi duyuru başlığındaki yorum sayısının fazla olması kriter değildir. (Forumda bounty peşinde koşan üyelerin -profiline signature alanların- yorumları sizi yanıltmasın)

-ICO’nun bounty sayfasında verilen bonusların (twitter, fb, telegram, signature vs.) dağıtım oranlarına dikkat edin. Bonus verilecek olan sosyal mecra için belirlenen dağıtım oranı ÷ katılan üye sayısı kalitesiz ICO’lar için doğru orantılıdır ve sabit bir değere karşılık gelir. Sağlam projeli ICO’larda bu oran hiçbir anlam ifade etmez, payda limit sonsuza kadar gidebilir. Bu yüzden bonusu az verilecek olan sosyal mecradaki üye sayısı yüksekse orada az dilenci, çok yatırımcı var diyebiliriz. Bu durum ICO’nun güvenilirliği için artı puandır. Yalnız üyelerin bot olup olmadığına da dikkat edin.

-Takım üyelerine ayrılan pasta payının, lock-up periyoduna veya vesting schedule’ına dikkat edin.

-Tokenların; private/pre/public sale, ekip, bounty, danışman, ortak ve rezerve arasındaki dağıtım oranlarına dikkat edin. (Ön/toplu satışın pastadaki payı yüzde 50’nin altında ise dump yeme ihtimali yüksektir)

-Telegram, Twitter, Facebook, Instagram, Reddit, Medium, Steemit, Linkedin, Github commits sayfalarındaki içerik, yorum ve üye sayısının fazla ve olumlu olması. Bu durum o ICO için Hype seviyesinin yüksek olduğu anlamına gelir ki özellikle Telegram (5 bin üzeri ve artarak devam eden üye sayısı buna delalettir)(Fakat ilgili ICO’nun bounty programındaki; ”bizi takip edin, like’layın, fav’layın, rt’leyin” gibi ödül dağıtıcı yazılar ve bot üyeler yanıltıcı olabilir, dikkat edin!!)

-Proje ekibinde çalışanların gerçek kişiler olup olmadığını Linkedin/Facebook/Twitter karşılaştırması yaparak muhakkak araştırın.

-Reddit ve Github’tan ICO-check/issues, due diligence, red flags vs. durumlarını iyi araştırın.

-Telegram hesabı açın. Yatırım kararı aldığınız ICO’nun resmi Telegram grubundan ve anons kanalından güncel haberleri takip edin. ‘Pinned Mesajları’ ve geçmiş mesajları okuyun, kafanıza takılanları adminlere sorun ICO’ya ait her şeyi öğrenin ama boş yere de laf olsun diye flood edip durmayın grubu.

-Topluluğunun sağlam olmasına dikkat edin. (Ekipteki yazılım geliştiricilerinin Telegram/Slack grubunda yatırımcılarla ilgilenmesi ve güven vermesi first exchange’de sağlam boost yemesine neden olur)

-Telegram grubunda yardım beklerken özelden yazacak olan admin kılığındaki ve nick’indeki scammer’lara çok dikkat edin!! (Bu kişiler genellikle, size yardım etme bahanesi ve sorununuzu çözme vaadine karşılık olarak sizden BTC vs. göndermenizi ister. Telegram grubunda görüştüğünüz hiç kimseye özelden veya genelden koin veya cüzdanınızın özel anahtarınızı göndermeyin ve şunu unutmayın; hiç bir grup admin’i siz yazmadıkça özelden size yazmaz! Grup admin’lerinin profilinde gri renkte ‘admin’ yazıyor olmasına dikkat edin. Extra bilgi: Admin kılığındaki scammer’ların geçmişte kullandığı birbirinden alakasız birçok profil resmi bulunur, stalklayın!)

-Scam email’lere dikkat edin, kanmayın!! (Email’lerin içeriği genelikle; şu adrese Ether, Btc vs gönderin %30-40 fazla token kazanın gibidir. bkz: experty.io, thebeetoken, seele)

-Icoya ait Medium blog’unda paylaşılan, kayıt olma ve katkıda bulunmanın nasıl yapılacağıyla alakalı yazıları okuyun, öğrenin. İşinizi son dakikalara bırakmayın

-Yol haritasında, ICO bitiş tarihi ile ilk borsaya çıkış tarihi arasında 1 aydan fazla süre olmamasına dikkat edin. (Her geçen zaman aleyhinize işler)

-Üst limit (hardcap) seviyesine, sirkülasyonda olan token sayısına, toplam token sayısına, en önemlisi de ulaştığı ve ulaşacağı piyasa hacmine, ICO’nun Dolar, BTC ve ETH bazında değerine dikkat edin. (Düşük üst limit seviyesi, token miktarı ve Dolar/BTC/ETH değeri ICO için gayet iyi özelliklerdir)

-ICO’suna katılmayı düşündüğünüz koinin whitelist/waitlist’ine vakit kaybetmeden kaydolun. (Sonra, ben kaçırdım ICO’ya katılamadım diye üzülmeyin çünkü 1-2 saatte whitelist limitini dolduran ICO’lar mevcut piyasada)

-Bazı ICO’lar, ICO sonrası işlem görecekleri borsanın adını token satışı bitmeden önce yatırımcılara söylerler. Zaman kaybetmeden o borsadan üyelik açın. (Olası bir pump/dump durumunda eğer üyeliğiniz yoksa zarar etmeniz olasıdır)

-ICO’su tamamlanan token, unlocked olduktan sonra platformuna uygun merkezsiz bir borsada (Etherdelta, Idex, diğer DEX’ler vs) hacimsiz olarak ticarete başlar. Ya da direkt merkezi bir borsada işlem görmeye başlar. Ses seda yoksa Etherdelta üzerinden elden çıkarın her şeyinizi ya da soğuk bir su için.

-ICO’suna katılmayı düşündüğünüz koin’nin akıllı sözleşmesinin olmasına dikkat edin. (Yoksa token’larınız geç gelebilir ya da hiç gelmeyebilir)

-Merkezi borsada işlem görmeye başlayan koin’in birebir aynı isimde fakat farklı sözleşme adresine sahip sahte koin’leri olabilir. Telegram grubundan orijinal borsa linki veya sözleşme adresi talep edin.

-Birçok koini işlem görmeye başladığı merkezsiz borsalarda ICO fiyatına borsalardan alıp satabilirsiniz, fakat cüzdanınıza dikkat edin.

-ICO sitelerine BTC, LTC, ETH vb. göndermeden önce gönderdiğiniz adresi kontrol edin. (BTC’yi yanlışlıkla LTC yada ETH adresine göndermeyin mesela)

-ICO sitelerine banka havalesi (swift havale) yöntemiyle zorda kalmadıkça para göndermeyin. Aynı şey borsalar için de geçerli. (cex.io vs.) (Çünkü parayı hem yatırmak hem de geri almaya çalışmak çok meşakkatli + komisyon oranları ve aracı masrafları çok yüksek)

-Kripto dünyası, yatırımını planlı ve sabırlı yapan insanlara orta-uzun vadede daha fazla kazandırır. Bu yüzden kendi portföyünüzü oluşturun ve ona göre ICO’ya girin. (Mesela; BTC, LTC, ETH gibi -nispeten- daha güvenilir büyük koinler için %25, diğer altkoinler için %40, itibari paralar -USD, USDT, USDT, WTRY vb.- için %25, ICO’lar için de %10 portföyünüzde yer açın. Zorunlu hallerde veya piyasa çöküşü gibi durumlar haricinde pozisyonunuzu bozmamaya çalışın)

-Yeni düzenlemeler nedeniyle artık neredeyse tüm ICO’lar ‘KYC/AML’ ister yatırımcılarından, yani kişisel bilgilerinizi talep ederler. Mutlaka doldurun. (Bilgilerinizi vermekten çekinmeyin. Aksi takdirde ICO’ya katılma hakkını kaybedebilirsiniz veya token’larınız cüzdanınıza transfer edilmeyebilir! KYC/AML’deki amaç, ajan gibi bilgilerinizi toplamak değil, ABD/Çin vatandaşlarını elemek ve kara para aklamanın önüne geçmektir)

-Bitcoinsuisse hesabı açın, bilgilerinizi tamamlayıp gönderin. (ICO’suna girmek istediğiniz Koinin CEO’su, bu arkadaşlarla anlaşma yapmış olabilir yarı yolda kalmayın)

-Bounty açmayan, bonus dağıtmayan ICO’lar daha değerlidir gözümde. (Tok satıcı misali)

-Para çekme işlemini borsa sitelerden (Bitfinex, Poloniex, Bittrex vs.) veya ICO platformunu desteklemeyen uyumsuz cüzdandan kesinlikle yapmayın! ETH, NEO, STRAT, XLM vs.yi sizden istenen uyumlu; Web cüzdanı (MEW, NeoTracker, StellarTerm vs.), mobil uygulama cüzdanı (Trust, Imtoken vs), masaüstü cüzdanı (Mist, Parity vs.), donanım cüzdanı (Trezor, Ledger vs.) ya da tarayıcı uzantı cüzdanı (Metamask vs.) cüzdanlardan gönderin. (ICO sitelerinin birçoğu -smart contract-, ICO’sunu satın almak için gönderdiğiniz koin’in cüzdan adresine tokenlarınızı otomatik olarak geri gönderir. Dolayısıyla kaybolan paranıza dair hiçbir hak iddia edemezsiniz!)

-Hype yemiş ICO’lardaki gas war olaylarına dikkat edin. Gaz limit & gaz fiyat tavsiye edilenin aksi belirtilmedikçe yüzde 10 fazlasına ayarlayın.

-ICO’suna gireceğiniz koin’in sözleşme adresini iki defa kontrol edin, yanlış yere göndermeyin. (cmd+f, ctrl+f)

-Ödemesini yaptığınız koinlerinizi cüzdanınızda görebilmek için token sözleşme adresi + decimal’i + sembol bilgilerini kullandığınız cüzdan programına girmeyi unutmayın.

-Web cüzdanlarda phishing tehlikesi bulunur. Bu yüzden cüzdan adresini yer imlerine ekleyin ve her zaman oradan giriş yapın. (Yoksa cüzdanınız günün birinde boşaltılır)

-ICO puanlama sitelerindeki puanına bakın, popülarite/hype/risk seviyelerini araştırın. (Diğer ICO puanlayıcı sitelerle karşılaştırın, sponsorlu reklamlı ICO’lardan uzak durun)

-Orada, burada, her yerde reklamı olan ICO’lardan uzak durun.

-Hype’lenen, artık herkesin bildiği ICO’lara girerken 2 defa düşünün. (Roi genellikle düşük kalır)

-Site tasarımı sade, akıcı ve yaratıcı olan ICO’lar bir adım öne geçer. Fakat yeterli değildir.

-Banka kart, bahis, spor, eğitim üzerine piyasaya çıkan ICO’ların cazibesine hemen kapılmayın.

-Aynı sektörde, aynı amaca hizmet eden daha önce piyasaya çıkan ICO’larla karşılaştırın.

-ICO’lar üç aşamadan oluşur: özel satış, ön satış ve kamu satışı. (Üçünün de birbirine karşı avantajları ve dezavantajları bulunur. Bu üçlünün main asset’e (ETH vs.) karşı olan kur farkı açıldıkça, ilk borsada dump yeme ihtimali artar)

-Özel satıştan satılan token sayısına ve pastadaki oranına dikkat edin. (Ne kadar yüksekse dump yeme ihtimali artar)

-Geçmişte birlikte çalışmış olan ve sadece Rus, Çinli, Hintli veya İsrailli takım üyelerinden oluşan ICO’lara şüpheyle bakın. (Takım farklı milletlerden oluşan ICO’lar + İsviçre, Hollanda gibi ülkelerden çıkan ve danışmanları arasında gerçek dünyada tanınmış güvenilir insanların bulunduğu ICO’lar bir adım önde olmalı)

-Yazılım mühendislerinin üniversite mezunu + bilgisayar mühendisi olmasına dikkat edin. (Alaylı olmasın)

-Takımdaki ağırlığın yazılım geliştiricilerde mi yoksa PR/topluluk/iş/pazarlamacılarda mı dikkat edin. (Başta mühendisler gelir!)

-Eğer pazarlama, teknik detayların üzerindeyse uzak durun. 

-Ian balina, David drake, John McAfee gibi balinaların adından bahsettiği/kovaladığı ICO’lardan koşarak uzaklaşın. (O ICO artık bitmiştir, geçmiş olsun)

-Bazı ICO’lar Çin veya Rus yapımı olmasına rağmen, yalandan daha güvenilir gözükmesi amacıyla kayıtlı oldukları merkezi; Amerika, Almanya, İngiltere gibi ülkeleri gösterirler. Araştırın, kanmayın!

-ICO’ların büyük çoğunluğu Ethereum zinciri üzerinde (ERC-20) piyasaya çıkıyor. Kendi Blockchain’ini yaratan ICO’lar yüksek kazançlar elde etmenizi sağlayabilir.

-Ethereum zinciri dışında NEO, Stratis, Cardano, Stellar, Waves, IOTA (tangle) vb. platformlardan gelmeye başlayan ICO’ları takip edin, parlak projeler geliyor.

-İsmi bilinen, tanıdık firmalarla yapılan gerçek! Ortaklıklar önemli. (Kendi internet sitelerine koydukları ortak şirket logoları sahte olabilir, araştırmanızı öneririm + ismi cismi bilinmeyen firmalarla ve koinlerle yapılan anlaşmalar bana güven vermiyor açıkçası)

-ICO kurucusunun ve ekip çalışanlarının çeşitli Blockchain faaliyetlerine ve buluşmalara katılması ve etkin rol alması önemlidir.

-Projenin yatırımcılarına karşı şeffaf olup olmamasına dikkat edin. (Ticari ve teknik şartlar nedeniyle bilgi vermeyi reddeden ico’lardan uzak durun)

-Dolandırıcılık için yapılan ICO sayısının, başarılı ICO sayısından çok daha fazla olduğunu unutmayın. 

-Hiçbir ICO’nun üzerinizde fomo yaratmasına izin vermeyin, duygularınıza ket vurun, çabuk karar vermeyin. (Uçan kaçan bir şey yok)

-İngilizce’nizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız yukarıdaki maddeleri unutun, bulaşmayın. (Paribu, Binance kafidir sizin için)

-Aynı şekilde, saydığım tavsiyeleri okumak bile zor geliyorsa, hiç bulaşmayın. (ICO yatırımında ROI, araştırmanıza ve şansınıza bağlıdır)

-Her şeye rağmen %90 yanılabileceğinizi unutmayın. V.B.

Sorumluluk reddi:
Koin Bülteni, yukarıda bahsi geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir.
Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.