Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

IMF Başkanı: Dijital Paralar, Fiziki Paraların Yerini Alabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, merkez bankası dijital paralarının (CBDC) fiziki paranın yerini alabileceğini söyledi.

IMF Başkanı Georgieva, dünya genelinde pek çok merkez bankasının araştırdığı ve itibari paranın tokenlaştırılmış karşılığı olan merkez bankası dijital paralarını (CBDC) yorumladı.

Avrupa Merkez Bankası’ndaki bazı yetkililer, CBDC’lerin fiziki paranın yerini alabileceğine şüpheyle yaklaşsa da IMF Başkanı, bunu bir ihtimal olarak görüyor. Georgieva:

“CBDC’ler, (parayı) dağıtıma sürmenin maliyetli olduğu ada ekonomilerinde fiziki paraların yerini alabilir. Gelişmiş ekonomiler için esneklik sunabilirler. Ayrıca az sayıda vatandaşın banka hesabının olduğu yerlerde finansal katılımı iyileştirebilirler.”

IMF Başkanı, CBDC’lerin nasıl uygulamaya konacağıyla ilgili hala “çok fazla belirsizlik” olduğunu söylese de, “geri dönülecek dönemde olmadığımızı” belirtti.

Kamu sektörünün CBDC’ler ve bunlarla ilgili platformlar için “hazırlanması” gerektiğini söyleyen Georgieva, bu platformların özellikle sınır ötesi ödemelere yönelik tasarlanması gerektiğini çünkü bu işlemlerin günümüzde “pahalı ve yavaş” olduğunu söyledi.

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!