Şirketinin iş modeli bakımından Uber ile olan benzerliği ve şirketinin sağladığı eşsiz hizmet hakkında yorum yapan KYC.Legal kurucusu Daniil Rausov: "Evrensel bir şahıs doğrulama sistemi...

KYC.Legal Kurucusu Soruları Yanıtladı

KYC Legal

Şirketinin iş modeli bakımından Uber ile olan benzerliği ve şirketinin sağladığı eşsiz hizmet hakkında yorum yapan KYC.Legal kurucusu Daniil Rausov:

“Evrensel bir şahıs doğrulama sistemi yaratıyoruz.”

Yazının bundan sonraki kısmı Soru&Cevap (Q&A) şeklinde ilerleyecektir.

Q: Başlangıç olarak, bize KYC.Legal‘den bahseder misiniz? Bunun piyasada eşsiz bir ürün olmasını sağlayan şey nedir? Müşteriler için ne yanlardan avantajlı?

A: Basitçe anlatmak gerekirse KYC.Legal, müşterilerin kimlik doğrulama işlemlerini basite indirgeyen ve hızlandıran bir ürün. KYC.Legal ile kimliğini doğrulayan müşteriler bu doğrulanmış kimliklerini ilerleyen zamanlarda yapacakları finansal işlemlerde kullanabilirler. Özellikle tekil şahıslara hizmet veren finansal kurumlar, KYC (müşterini-tanı) protokolü yüzünden bu şahısların kimliğini almak ve onaylamak durumunda kalıyor. Bizim ürünümüz, şahsi bilgilerini giren müşterilerin bu bilgilerini çeşitli metotlarla kontrol etmemizi sağlayan bir program.

Q: Yani işin özünde, kimlik kartlarının evrensel bir alternatifini yaratıyorsunuz?

A: Evet, tam olarak öyle.

Q: Şahısların sizin programınıza kendi bilgilerini gireceklerini söylediniz. Peki ya kasti olarak yanlış bilgi verirlerse? Neye göre onaylıyorsunuz?

A: Kontrol sürecimizin ikinci aşamasında müşterimiz bir temsilcimiz tarafından ziyaret ediliyor ve bu temsilci, verilen bilgilerin doğru kişi tarafından verilip verilmediğini kontrol ediyor. Temsilcimiz o müşterinin gerçekten “yaşayıp yaşamadığını” ve bilgilerde verdiği fotoğraf ile eşleşip eşleşmediğini kontrol ediyor. Böyle bir kontrol süreci, dünya çapındaki iş yerleriyle ortak olarak çalışmamızı sağlayan yasallığı ve güvenilirliği bize sağlıyor.

Q: Şöyle bir durum varsayalım: temsilciniz bir müşterinizi ziyarete gidiyor ve müşterini pasaportunu kontrol ediyor. Ancak pasaporttaki bilgiler ile kıyaslanınca müşterinin verdiği bilgilerin yanlış olduğu ortaya çıkıyor. Bu nasıl kontrol edilecek?

A: Müşteriyi ziyaret eden temsilcimiz tabii ki belgelerin sahte mi gerçek mi olduğunu kontrol edemez. Bunu bir banka da yapamaz. Böyle bir kontrolü ancak buna yetkisi olan polisler veya devletin özel kurumlarındaki yetkililer yapabilir. Biz şuanki piyasada mevcut olan en iyi olanaklardan faydalanarak bu bilgileri kontrol etmeye çalışıyoruz.

Q: Hizmetlerinizden faydalanmak için ne yapmak gerekiyor?

A: Yapılması gereken tek şey uygulamayı indirmek ve bilgileri girmek. Uygulama iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımda öz-doğrulama bulunuyor. Bu kısımda müşteriler, kendi bilgilerini giriyorlar. İkinci kısımda tam-doğrulama bulunuyor. Bu kısımda da temsilcimiz müşteriyi ziyaret ediyor. Prosedürü tamamladıktan sonra müşteriler, doğrulama aşamasını geçtiğine dair bir bildirim alıyorlar. Kimliği doğrulanan müşterilerimiz o vakitten sonra bankalardan eczanelere, bizim birlikte çalıştığımız tüm kurum ve kuruluşlarda bu kimliklerini kullanabiliyorlar. Eğer çok fazla talep gelirse, denetimi sıkılaştırabiliriz.

Q: Müşterileri kontrol eden temsilcileriniz kimler? Onlarla nasıl çalışıyorsunuz?

A: Tam-zamanlı olarak çalışan temsilcilerimiz yok. Temsilcilerimiz boş vakti olan ve para karşılığında bizim için gidip müşterilerimi kontrol edebilecek insanlardan oluşuyor. Müşterileri kontrol etme işinde güvenmek adına şirketimiz bu temsilcileri önceden onaylayacak.

Q: Hizmetleriniz, Uber’inkine benzer bir iş planına göre işliyor.

A: Gayet yerinde bir tespit. Başlangıçtan beri kendimize Uber’in iş modelini örnek aldık. Sıradan insanların belli başlı işler yaparak para kazanabileceği bir model oluşturduk.

Q: Müşterilerinizi doğrulamak için final aşamanız ne olacak? Elbette o kişinin adını, yaşını ve pasaport bilgilerini alacaksınız. Peki başka?

A: Şuanda ilk aşamaya yeni başladık. Müşterinin adını, soy adını, vatandaşlığını, adresini ve bize sunduğu kimlik belgelerindeki bilgileri giriyoruz. İlerleyen zamanlarda eğitim sertifikaları gibi o şahsa ait ve doğrulanabilir olan her türlü belgeyi de işe dahil edeceğiz.

Q: Peki ya o kişinin kredi raporu?

A: Şirketler için bir “kara liste” oluşturmaya hazırız. Bizim doğrulama sürecimizi başarıyla geçmiş bir kişi ilerleyen zamanlarda kötü bir işe bulaşırsa, harici organizasyonlara bu bilgileri verebileceğiz. Böylece o kişi belli başlı hizmetlerden mahrum kalacak.

Q: Peki bu “kara liste”den çıkmak mümkün olacak mı?

A: Bizim yapabileceğimiz tek şey bir müşterinin ilgili bilgilerini girmek. O müşteriye hizmet sunup sunmayacaklarına karar vermek, ilgili organizasyonlara kalmış bir şey. Tıpkı AML (anti-para aklama) prosedürlerinden geçmeye benziyor. Mazur görülebilir düzeyler olduğu gibi kritik düzeyler de mevcut.

Q: Kara listeye girmek için ne yapmış olmak gerekir?

A: Bizim sistemimiz aracılığıyla belli bir hizmete erişim kazanmış kişinin ne yaptığına göre değişir.

Q: Müşterileriniz faaliyetlerini herhangi bir şekilde takip ediyor musunuz?

A: Bu doğrulama sürecimizin üçüncü aşaması. Müşterinin ilk baştaki bilgilerinin üstüne eklemeler yapacağız. Kayıt olma aşamasında, harici organizasyonlar bu kişinin ne gibi şeylere dahil olduğunu görebilecek. Bu arada mesela eğer kredi organizasyonları dilerlerse, müşterinin kredi kayıtlarını bizden alabilecek. Şu sıralar bu sistemi geliştiriyoruz.

Q: Sisteminizde müşterileriniz için “bonus puan” sistemi var mı? Diyelim ki bir kişi sizin KYC hizmetlerinizi kullandı ve bu kişi oldukça öne çıkan biri.

A: Sistemimiz iki yönlü işliyor. Yalnızca olumsuz duruma değindik ancak olumlu durum daha önemli. Özellikle finansal organizasyonlar için bir müşterinin kaydının olumlu olması çok önemli. Böylece müşterilerin bu gibi alanlarda ekstradan bonus alma imkanı olacak.

Bankaların müşteri doğrulaması yapmak için çok-aşamalı doğrulama sistemleri kullandıkları ayrı güvenlik hizmetleri bulunuyor. Peki siz müşterilerinizin iyi niyetini nasıl kontrol edeceksiniz?

A: Yaptığımız ilk şey müşteri tarafından verilen bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek. Sistemimize dahil olan veritabanlarında, verilen bu bilgilerin onaylı olup olmadığından emin oluyoruz. Daha önceden bahsettiğim gibi AML (anti-para aklama) gibi bir sistem de kullanabiliriz. Bu, doğrulanmış kullanıcılarımızın güvenilirliğini arttıracaktır.

Q: Başka bir senaryo hayal edelim. Diyelim ki biri sizin doğrulama sürecinizi geçmeyi başardı, bankadan borç aldı ve ortadan kayboldu. Ortaklık yaptığınız kurumun temsilcileri size geldi ve dedi ki: “Bu kişiyi kontrol ettiniz ve ortadan kayboldu. Onu nasıl buluruz?”. Bu durumda ne yapacaksınız?

A: Bu senaryo şuan bankacılık sektöründe zaten var olan ve kullanılan senaryoya benziyor. Bir şahsı arama ve onu sorumlu tutma mekanizmaları aynı şekilde işliyor. Müşteri bizim uygulamamızın arkasına sığınarak korunmuş olmuyor. Kendisi hakkında bilgiler elimizde olacak. Kendisinin adı, soy adı, birlikte çalıştığı bankadaki bilgileri, ekstra denetimlerden elde ettiğimiz bilgiler.. Temsilci tarafından doğrulanma hizmetini talep ettiğinde bir ödeme yapmış olacak yani onun bilgisi de bizde olacak. İş davalık olmaya kadar gelirse, elimizde bu kişiyi sorumlu tutmaya ya da bankanın bu sorunu çözmesine yardım etmeye yetecek kadar bilgi olacak.

Q: Bankaların güvenlik hizmetine dönüş yapalım. Kripto para bankaları yerine sıradan kredi kurumlarıyla çalışmayı düşünüyor musunuz?

A: Evet, düşünüyoruz. Şuanda merkezi Rusya’da olan ve kısmen büyük denilebilecek bir bankayı sistemimize dahil etmek için çalışıyoruz. Söz konusu bankanın müşteri doğrulama prosedürünü basitleştirmek istiyoruz çünkü bizim hizmetlerimizde kullandığımız mekanizmaya uyuyor. Bizim hizmetlerimizin sağlayacağı tasarruf düşünülünce, bankaların hizmetlerimize ilgi duyacağını düşünüyorum. Mesela biz zaten temsilci kullandığımız için bankaların bizimkiyle aynı işi yapacak olan fazladan temsilci kullanmasına gerek kalmayacak.

Q: Yani kullanıcılar sizin hizmetleriniz sayesinde zaman kazanacak?

A: Tabii ki. En nihayetinde, her türlü kuruluş bir müşterinin fazladan zamana ve paraya mal olan harici doğrulanmasıyla uğraşmak yerine zaten tam anlamıyla doğrulanmış bir müşteriye sahip olmayı tercih eder. Günümüzde insanların haftalarca hatta aylarca beklemek yerine istedikleri zaman, anında, bir hizmete ulaşabilmeleri çok önemli. Pek çok kişi bunu dört gözle bekliyor. Biz de her şey, gecikmeleri önlemek adına tasarladık.

Röportajın devamı en yakın sürede eklenecektir.

Sorumluluk reddi:
Bu metin sponsorlu bir makaledir.
Koin Bülteni, yukarıda bahsi geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir.
Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.