Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Kamu Kurumu Kripto Para Dolandırıcılarının Kurbanı Oldu: 55 Bin Dolar Çalındı!

Kripto para dolandırıcılarının son kurbanı ABD Adalet Bakanlığı’na (DOJ) bağlı kamu kurumu Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) oldu.

Kripto para dolandırıcıları yıllar içerisinde çeşitli yöntemlerle milyonlarca kullanıcıyı tuzaklarına düşürdü. Ancak bu sefer ki kurbanları ABD kamu kurumu DEA oldu. Forbes’in 24 Ağustos tarihinde yayınladığı habere göre DEA, narkotik gelirlerinden ele geçirdiği 500 bin dolarlık fonun 55 bin dolardan fazlasını dolandırıcılarına kaptırdı.

Bu fonlar verilen bilgilere göre mayıs ayında narkotik gelirlerini aklamak için kripto parayı kullanan iki Binance cüzdanından ele geçirilmişti. Ele geçirilen 500 bin adet Tether (USDT), DEA tarafından kontrol edilen bir soğuk cüzdanda tutuluyordu. DEA, standart el koyma işleminin bir parçası olarak fonlardan 45,36 dolarlık bir miktarı ABD Polis Teşkilatı tarafından kontrol edilen bir cüzdana göndermişti. Ancak bu sırada bir dolandırıcının blockchain üzerinden kendilerini izlediklerinin farkında değillerdi.

Dolandırıcı, bu aşamadan sonra ABD Polis Teşkilatı’nın cüzdan adresi ile oldukça benzer bir cüzdan adresi oluşturdu. Dolandırıcı daha sonra bu adresten DEA’e bir token transferi yaparak kendi adresinin ABD Polis Teşkilatı’na ait adres sanılmasını sağladı. DEA, tamamen kontrol etmediği bu hesabı ABD Polis Teşkilatı’na bağlı sanarak tek seferde 55 bin Tether’lik bir gönderim yaptı.

DEA uyarılarak yaptığı hatanın farkına varmasından sonra ivedilikle Tether’den ilgili cüzdanın dondurulmasını talep etti. Ancak Tether yetkilileri, fonların aktarıldığını söyledi. Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), dolandırıcının izini bulmak konusunda DEA ile birlikte çalıştığı aktarıldı.

Çalınan fonların Bitcoin (BTC) ve Ethereum’a (ETH) dönüştürüldüğü görüldü. Cüzdanın son zamanlarda pek çok Ethereum transferi yaptığı kaydedildi. Haziran ayından bu yana cüzdana 425 bin dolarlık giriş yapılırken bilançodaki 300 bin doların yedi farklı cüzdana bölüştürüldüğü tespit edildi. Şu anda bilançosunda 40 bin dolarlık varlık bulunan cüzdanın sahibine ait kimlik bilgileri bulunamadı. Ancak Binance bağlantılı iki kripto adresinin bu cüzdana ait işlem ücretlerini ödediği fark edildi. FBI ve DEA, cüzdan sahibinin Binance’e kaydolurken kullandığı Gmail adresi üzerinden bazı bilgilere ulaşmayı umuyor.

Siber Güvenlik şirketi ESET’in Küresel Güvenlik Danışmanı Jake Moore, DEA vakasının oldukça kurnazca olduğunu büyük rakamların transferi söz konusu olduğunda cüzdan adreslerinin tamamen kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!