Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dağıtılmış Defter Teknolojisi (Distributed Ledger Technology – DLT) Nedir?

Dağıtılmış Defter Teknolojisi ya da uluslararası kısa tabiri ile DLT, çoklu varlıklar veya konumlara yayılmış bir ağ içerisinde, eş zamanlı erişim, doğrulama ve kayıt güncellemesini değişmez bir şekilde sağlayan teknolojik altyapı ve protokolleri ifade eder.

Daha yaygın olarak blockchain teknolojisi olarak bilinen dağıtılmış defter teknolojisi, bitcoin tarafından dünyaya tanıtıldı. Şu anda sektörler arasındaki potansiyelleri göz önüne alındığında teknoloji dünyasında oldukça popüler bir durumda. Basit bir ifade ile dağıtılmış defter teknolojisi, geleneksel merkezileştirilmiş mekanizmaya karşı merkezi olmayan bir ağ düşüncesi ile karşımıza çıkmaktadır. Dağıtılmış defter teknolojisinin üçüncü kişilere güvene dayanan sektörler ve kurumlar üzerinde oldukça kapsamlı etkilere sahip olduğu düşünülmektedir.

Peki Nedir Bu Dağıtılmış Defter (Distributed Ledger) ?

Dağıtılmış defter, birden çok site, kurum veya coğrafyadaki bir ağ üzerinden yayılmış ve senkronize edilen bir veritabanıdır. Dağıtılmış defterler işlemlerin halka açık tanıklara sahip olmasını sağlayarak herhangi bir siber saldırıyı daha da zor hale getirirler. Ağın her bir düğümündeki (node) katılımcılar, söz konusu ağda paylaşılan kayıtlara erişebilir ve aynı kopyanın sahibi olurlar. Ayrıca defterde yapılan tüm değişiklikler veya eklemeler, tüm katılımcılara dakikalar hatta saniyeler içerisinde yansıtılır ve kopyalanır. Aslında dağıtılmış defter teknolojisinin altına yatan asıl şey, bitcoinin altında yatan teknoloji olan blockchaindir.