Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

USDT Nedir?

USDT – Tether

Eğer Poloniex veya Bittrex borsalarını kullanıyorsanız, büyük ihtimalle USDT marketine denk gelmişsinizdir geliyor hatta düzenli olarak kullanıyor bile olabilirsiniz.

Eğer bu borsaları kullanmıyor ve USDT’nin ne olduğunu merak ediyorsanız, USDT, Omni Layer Protokolü aracılığıyla Bitcoin blockchainine damgalanmış bir kripto para varlığıdır. Her bir USDT birimi Tether Limited’ın stoklarında tutulan bir Amerikan Doları ile desteklenir ve Tether Platform aracılığıyla geri alınabilir. USDT transfer edilebilir, depolanabilir, harcanabilir. Tıpkı Bitcoinler veya diğer kripto paralar gibi kullanıcılar Tether’i işlem için kullanabilir ve Omni Layer’ın etkinleştirilmiş olduğu herhangi bir cüzdanda (Ambisafe, HolyTransaction, OmniWallet vb.) depolayabilir.

USDT ve diğer Tether birimlerinin yaratılış amaçları ulusal para birimlerinin aktarımını kolaylaştırmak ve kullanıcılara Bitcoin yerine ve an itibariyle pek güvenilir olmayan cüzdan ve takas denetimlerine bir alternatif sunmaktır. USDT, Proof Of Solvency metodu yerine  Proof of Reserves Process isimli bir metot ortaya çıkarmıştır.

Tether Proof of Reserves sisteminde, ağ üzerinde dönüşümde olan USDTler Omnichest.info’da sağlanan araçlar aracılığıyla Bitcoin blockchaininde kontrol edilebilirken bunların yerini tutan toplam Amerikan Doları miktarı da banka bakiyesi ve periyodik denetlemeler yapan profesyonellerce kanıtlanır.

Dönüşümde olan toplam USDT miktarı TUSD olarak gösterilir. Dönüşümdeki toplam USDT miktarı her zaman Tether Limited tarafından tutulan banka hesabındaki Amerikan Doları miktarına denk olmalıdır ki Tether Platform üzerinden Tether alan kullanıcılar, paralarını günlük kullandığımız banknotlar halinde alabilsin.

Banka hesabındaki dolar miktarının dönüşümdeki USDT miktarıyla aynı olduğunu kanıtlamak için Tether Limited şirketi kendi internet sitesinde banka bakiyesini yayınlar. Profesyonel denetçiler düzenli olarak bu bakiyeyi ve finansal durumu onaylar, imzalar ve yayınlar.

Tüm bunlar sonucunda ortaya en eski blockchain olan Bitcoin’i kullanan, aşırı güvenli ve açık bir sistem çıkıyor.