Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

White Paper Nedir?

White Paper’ın amacı, belirli bir ürün, hizmet, teknoloji veya metodolojiyi teşvik etmek, mevcut ve muhtemel müşterilerin kararlarını etkilemektir. Birçok white paper, bir imalatçı ve bir toptancı veya bir toptancı ve bir perakendeci arasındaki B2B (business to business-işletmeden işletmeye) pazarlama amaçları için tasarlanmıştır. Aynı zamanda white paper, bir şirketin belirli bir iş sorununu (ürün veya teknoloji gibi) çözmek veya belirli bir sorunu çözmek için üstün olduğunu bildirmek veya ikna etmek için de kullanılır.

B2B pazarlama ile ilgili olarak, üç ana tipte white paper bulunmaktadır. Bunlardan ilki, belirli bir teklifin teknik özelliklerini açıklayan arka plancılardır (backgrounder). İkinci olan, bir teklif ile ilgili ipuçlarını veya kilit noktalarını vurgulayan numaralı listelerdir (numbered lists). Üçüncü ve son olarak, ortak bir iş ya da teknik zorluk için geliştirilmiş olan problem/çözüm (problem/solution) white paperlarıdır.

White paperlar, broşürler gibi diğer pazarlama materyallerinden farklı özelliklere sahiptir. Broşürler ve diğer materyaller gösterişli bir şekilde oluşturulabilir ve açık satış sahaları içerebiliyor olsa da bir white paperın, belirli bir teklifin bir probleme yaklaşma veya çözme konusunda üstün bir yöntem olduğuna dair ikna edici ve olgusal kanıtlar sağlaması amaçlanmıştır. Genel olarak bir white paper 2500 kelime uzunluğundadır ve daha akademik bir tarzda yazılmıştır.