Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

15 Milyar Dolarlık Altcoin, Yıllardır Beklenen Döneme Giriyor

En büyük altcoinlerden Cardano (ADA), yakında tamamen merkeziyetsiz bir ekosistem kurmaya hazırlanıyor.

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, üstünde yıllardır çalışılan sürecin son aşamasına geldiklerini duyurdu.

Merkeziyetsiz ekosistem kuruluyor

Cardano’nun yol haritasındaki Voltaire döneminin son aşaması, bu ayın sonunda başlayacak. Cardano Node, bu kapsamda 9.0 versiyonuna geçecek.

Sistemdeki stake havuzu operatörleri, en güncel sürüme geçiş yapacak. Daha sonra yapılacak hard fork ile Voltaire dönemine geçilecek.

Açıklamalara göre geçiş tamamlandıktan sonra Cardano blockchain’i, projeyi geliştiren IOHK adlı firma tarafından yönetilmeyecek. Yönetim işlemleri, tamamıyla topluluk üyeleri tarafından yürütülecek.

“En gelişmiş sistem”

Charles Hoskinson, “Görünüşe göre Cardano Node, haziran ayında 9.0’a ulaşacak. Bu, Cardano’nun Chang fork’una hazır olacağı ve SPO’ların yüzde 70’inin yeni node’yi kurmasının bekleneceği anlamına geliyor” dedi.

Hoskinson, “Daha sonra, Cardano’yu Voltaire Dönemi’ne taşıyacak bir hard fork yapılabilir” dedi.

Cardano kurucusu, “En gelişmiş blockchain yönetişim sistemine, yıllık bütçeye, hazineye ve bizi               yönlendirmesi için tüm topluluğumuzun bilgeliğine sahip olacağız” yorumunu yaptı.

Voltaire’in ilk aşamasında CIP 1694 kodlu tasarı uygulamaya girecek. Cardano (ADA) sahipleri, bu sayede Cardano’nun gelişimine katkıda bulunacak konularda oy kullanabilecek.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!