Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

2013’te Unutulan Şifreyi Çözüp 3 Milyon Dolarlık Bitcoin Buldular

Yıllar önce şifresi kaybolmuş bir kripto para cüzdanının peşine düşen isimler, Bitcoin müjdesiyle karşılaştı.

İki araştırmacı, yıllar önce şifresi kaybolmuş bir kripto cüzdanına yeniden erişim sağladı. Cüzdanın içinde güncel fiyatlarla yaklaşık 3 milyon dolar eden 43,6 Bitcoin bulundu.

Kısaca Michael olarak anılan anonim bir isim, 2013’te bir kripto para cüzdanı açıp buna şifre belirlemek için RoboFarm’ı kullandı. Şahıs, şifresini RoboForm’da değil şifrelenmiş bir dosyada sakladı. Ancak dosya bozulduğu için 20 karakterli şifreye bir daha erişemedi.

Michael, şifreye yeniden erişmek için Joe Grand ile iletişime geçti. Bir donanım hacker’ı olan Grand, geçmişte de bir Trezor cüzdanında saklı kalmış Bitcoinleri bulmuştu. Konuyla ilgili videoya göre Grand, RoboForm’un 2015’te düzeltilen ancak o tarihten önceki cüzdanları etkileyen bir bug’ından faydalandı.

Araştırmacılar, RoboForm’un şifre üretirken kullandığı rastgele sayı algoritmasında bir açık olduğunu keşfetti. Bu algoritma, şifreyi şifrenin oluşturulduğu an kullanıcının bilgisayarında kayıtlı olan gün ve saate atıyordu.

Michael’ın cüzdanına 13 Nisan 2013’te Bitcoin aktardığı tespit edildi. Bu tarihe uygun kriterlerle yapılan deneme çalışmalarının ardından 15 Mayıs 2013’te oluşturulmuş cüzdanın şifresi bulundu.

Bitcoinlerin bir kısmı, Grand ile ona yardım eden Bruno’ya verildi. Bunların küçük bir kısmını satan Michael, hala 30 Bitcoin’e sahip. Michael, Bitcoin fiyatı 100.000 dolar oluncaya kadar satış yapmayacağını söyledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!