Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

300 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığında Sekiz Kişi Daha Tutuklandı

Yaklaşık 100 bin kişinin dolandırıldığı 300 milyon dolarlık kripto para vurgununda tutuklamalar sürüyor.

Yerel haber kaynaklarına göre Hindistan polisi, kripto para dolandırıcılığı için devam eden soruşturma kapsamında sekiz kişiyi daha tutukladı.

Kaynaklardan birinde tutuklanan kişilerden dördünün polis olduğu belirtiliyor. Özel Soruşturma Ekibi’nin bulgularına göre dolandırılan kurbanlar arasında beş bin devlet memuru ve yaklaşık bin polis memuru yer alıyor.

Eylül ayında gün yüzüne çıkan olayın temellerinin 2018’de atıldığı varsayılıyor. Dolandırıcılar, ilk aşamalarda insanları Korvio Coin (KRO) adlı yerel bir kripto para için hazırladıkları yatırım planlarıyla kandırdılar.

İlerleyen süreçlerde daha farklı kripto paralar da kullanılmaya başladı ve bunlar için sahte internet siteleri açıldı.

Dolandırıcılar, polis memurlarının da katkıda bulunması sonucunda geniş bir kitleye hitap etmeye başladı. Yerel kaynaklara göre binden fazla polis, yapılanlara dahil oldu. Bunların bir kısmı dolandırıldı, bir kısmı kazanç sağladı, bir kısmı ise gönüllü olarak projenin reklamını yaptı.

Hindistan’daki yetkililer, son iki yıl içerisinde gelen ihbarların ardından konuyla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlattı. Geçen ayın sonunda yapılan soruşturma sonucunda şüphelilerle bağlantılı olduğu düşünülen yaklaşık 250 bin kimlik kartı bulundu.

Soruşturmaların ardından ayrıca 100 kişinin bu dolandırıcılık sayesinde kişi başı 240 bin dolar; 200 kişinin kişi başı 120 bin dolar kazanç sağladığı öğrenildi.

Şimdiye dek 18 kişi tutuklanırken şebekenin liderli olduğundan şüphelenilen Subhash Sharma henüz bulunamadı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!