Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Enflasyon Verileri Açıklandı: İşte Bitcoin’in Tepkisi!

ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) beklentilerin üzerinde açıklanması ile birlikte Bitcoin’de (BTC) ufak bir hareket görüldü.

ABD Eylül ayı enflasyonu geçtiğimiz dakikalarda yıllık bazda %3,6’lık beklentiye karşılık %3,7 olarak açıklandı. Verinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile birlikte dolar endeksi (DXY) yukarı yönlü hareketlenirken Bitcoin’de 120 dolara yakın geri çekilme gözlemlendi.

ABD enflasyonu açıklanmadan hemen önce 26.870 dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin, veriler ile birlikte 26.750 dolara kadar düştü. Yaşanan hareketlik tüm kripto para piyasasını etkilerken Ethereum (ETH) da 1.546 dolara kadar geriledi.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında dolardan 26.780 dolardan Ethereum ise 1.548 dolardan işlem görüyor.

ABD’de enflasyon geçtiğimiz iki ayda üst üste artış yaşamasının ardından bu ay sabit kaldı. Enflasyonun düşüş yaşamaması ile birlikte ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırma politikasında herhangi bir gevşemeye gitmeyeceği düşünülmeye başlandı.

FED’in faiz artırımlarına devam etmesi durumunda Bitcoin ve kripto paraların bir süre daha büyük yükselişler yaşayamayacağı tahmin ediliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!