Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Enflasyon Verileri Açıklandı: İşte Bitcoin’in Tepkisi!

ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) beklentilerin üzerinde açıklanması ile birlikte Bitcoin’de (BTC) ufak bir düşüş hareketi görüldü.

ABD Ocak ayı enflasyonu geçtiğimiz dakikalarda yıllık bazda %2,9’luk beklentinin üzerinde %3,1 olarak açıklandı. Verinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle dolar endeksi (DXY) yukarı yönlü hareketlenirken Bitcoin’de 400 dolara yakın düşüş gözlemlendi.

ABD enflasyonu açıklanmadan hemen önce 49.950 dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin, veriler ile birlikte 49.550 dolara kadar düşüş gösterdi. Yaşanan hareketlik tüm kripto para piyasasını etkilerken Ethereum (ETH) da 2.648 dolara kadar geri çekildi.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında 49.634 dolardan Ethereum ise 2.651 dolardan işlem görüyor.

ABD’de enflasyon Haziran ve Temmuz aylarında üst üste artış yaşamış ancak tekrardan düşüşe geçmişti. ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyon oranında büyük bir artış yaşanmaması ile birlikte bu yıl faiz kararlarında en az 4 defa 25 baz puanlık indirime gideceği düşünülüyor.

Ancak yorumculara göre beklentilerin aksine gelen bu enflasyon oranı, gelecek faiz indirimlerinin daha geç gerçekleşeceğine işaret ediyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!