Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıklandı: Bitcoin Nasıl Tepki Verdi?

ABD nisan ayı tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında 175 bin olarak açıklanması üzerine Bitcoin’de (BTC) yükseliş gözlemlendi.

Geçtiğimiz dakikalarda piyasanın 238 binlik beklentisinin üzerinde 175 bin olarak açıklanan nisan ayı ABD Tarım Dışı İstihdam verisi, Bitcoin’de 1.200 dolarlık yükselişi tetikledi. Bu açıklama ile ABD tarım dışı istihdam verisi 5 ayın ardından ilk kez beklentilerin altında gelmiş oldu.

Ayrıca ABD işsizlik oranı %3,8‘lik beklentilerin üzerinde %3,9 olarak açıklandı.

Açıklama öncesi 59.100 dolara kadar gerileyen Bitcoin, açıklamayla birlikte 60.330 dolara kadar Ethereum (ETH) ise 3.005 dolara kadar yükseliş yaşadı.

Nisan ayında tarım endüstrisi haricindeki çalışan insanların değişikliğini ifade eden verilerin aşağı yönlü hareket etmesi dolar değerinde düşüşü tetikleyecektir. Bu durumda da Bitcoin ile ters korelasyon içerisinde hareket eden dolar endeksinin (DXY) düşüş göstermesi kripto para piyasasını olumlu etkileyecektir.

Açıklanan verinin akabinde dolar endeksi aşağı doğru ivmelenerek 104,5 seviyelerine kadar düşüş yaşadı. Bu veriler doğrultusunda ayın 15’inde açıklanacak enflasyon verisiyle birlikte ABD Merkez Bankası’nın (FED) nasıl bir politika izleyeceği oldukça merak konusu oldu.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında 60.215 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!