Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıklandı: Bitcoin’de Bin Dolarlık Tepki!

ABD mayıs ayı tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde 206 bin olarak açıklanması üzerine Bitcoin’de (BTC) bir miktar düşüş gözlemlendi.

Geçtiğimiz dakikalarda piyasanın 191 binlik beklentisinin üzerinde 206 bin olarak açıklanan haziran ayı ABD Tarım Dışı İstihdam verisi, Bitcoin’de yaklaşık 1.000 dolarlık düşüşü tetikledi.

Ayrıca ABD işsizlik oranı %4‘lik beklentilerin üzerinde %4,1 olarak açıklandı.

Açıklama öncesi 55.814 dolara kadar yükselen Bitcoin, açıklamayla birlikte 54.995 dolara kadar Ethereum (ETH) ise 2.920 dolara kadar düşüş yaşadı yaşadı.

Haziran ayında tarım endüstrisi haricindeki çalışan insanların değişikliğini ifade eden verilerin aşağı yönlü hareket etmesi dolar değerinde düşüşü tetikleyecektir. Bu durumda da Bitcoin ile ters korelasyon içerisinde hareket eden dolar endeksinin (DXY) düşüş göstermesi kripto para piyasasını olumlu etkileyecektir. Ancak bu sefer beklentiler üzerini gelen veri, Bitcoin’de düşüş ile sonuçlandı.

Açıklanan verinin akabinde dolar endeksi aşağı doğru ivmelenerek 105,1 seviyelerine kadar yükseliş yaşadı ancak sert bir şekilde geri çekildi. Bu veriler doğrultusunda ayın 12’sinde açıklanacak enflasyon verisiyle birlikte ABD Merkez Bankası’nın (FED) nasıl bir politika izleyeceği oldukça merak konusu oldu.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında 55.153 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!