Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’de Alınacak Karar, Ethereum İçin Yeni Riskler Doğurabilir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings’in araştırmasına göre ABD’de Ethereum için alınacak ETF kararı, altcoin için yeni riskler getirebilir.

ABD’de BlackRock ve Fidelity gibi bazı dev isimler, spot Ethereum ETF’si kurabilmek için SEC’ye başvuruda bulundu. Ark Invest ile Franklin Templeton, ETF’lere yatırım yapan müşterilere aynı zamanda Ethereum ağından staking ödülü dağıtmayı planlıyor.

S&P Global Ratings ise bunun Ethereum ağında bir yoğunlaşmaya yol açabileceğini açıkladı:

“ABD’deki staking’i de barındıran spot Ethereum ETF’leri, öyle ya da böyle Ethereum ağındaki validatörlerin yoğunluğunu değiştirecek kadar büyük hale gelebilir.” Bu yüzden ETF ihraççılarının alacağı tercihlerin yoğunluk riskini nasıl etkileyeceğini anlamak, kritik önem taşıyor.”

Benzer bir uyarıyı bankacılık devi JPMorgan’ın analistleri de yapmıştı. Analistler, Ethereum blockchain’indeki likidite sağlayıcılarının ya da düğüm operatörlerinin küçük bir gruba yoğunlaşması halinde bunların saldırıların hedefi olabileceğini belirtti.

S&P Global Ratings ekibine göre müşterilerine staking getirisi sağlayan ETF’ler, şu anda Ethereum’un en büyük validatörü olan Lido gibi merkeziyetsiz bir protokol yerine daha kurumsal bir kripto para kuruluşu ile çalışmayı tercih edecek.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!