Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’deki Regülatör, Bankaların Kripto Para Çalışmalarına Açıklık Getirecek

ABD’deki müfettişlere göre Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), kripto para konusunda bankalara yeteri kadar yol göstermedi.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu bünyesindeki Genel Müfettişlik tarafından hazırlanan rapora göre FDIC, kripto para konusundaki beklentilerini bankalara açık bir şekilde iletemedi.

FDIC’nin bankacılık sektörünü kripto para konusunda ne kadar iyi hazırladığının incelendiği raporda şimdiye dek atılan adımların yetersiz olduğu sonucuna varıldı:

“FDIC’nin (bu alandaki) prosedürleri açıkça belirlememiş olması yüzünden denetim altındaki kurumlar, nasıl uygun şekilde hareket edebileceklerini bulmakta belirsizlik yaşıyorlar.”

Dün yayımlanan rapora göre FDIC, kripto paraların bankacılık sistemi karşısında oluşturduğu risklerin nasıl önüne geçilebileceğini de tam olarak değerlendirmiş değil.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu, şimdiye dek kripto paralara karşı temkinli bir yaklaşım sergiledi ve bankacılık sistemi ile kripto para sektörü arasına bazı mesafeler koydu.

Müfettişlerin raporuna göre FDIC, hem geçen yıl hem bu yıl bazı bankalara kripto paralarla ilgili çalışmalarını durdurması yönünde talimat verdi ancak bu aranın ne zaman veya nasıl biteceğine açıklık getirmedi.

Genel Müfettişliğin önerilerini dikkate alan FDIC, kripto paraların bankacılık sektörü için ne gibi riskler barındırdığını belirlemek için bir plan hazırlamayı ve bankaların kripto paralarla olan bağlantısının nasıl bir süreç içerisinde değerlendirileceğine açıklık getirmeyi kabul etti.

FDIC’nin ocak ayına kadar genel bir strateji belirlemesi bekleniyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!