Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’den Gelecek Kritik Veriler Öncesi Bitcoin ve Altcoinlerde Son Durum

ABD’de kısa bir süre sonra açıklanacak nisan ayına ait tarım dışı istihdam verilerinin Bitcoin (BTC) ve kripto paralarda volatilite getireceği öngörülüyor.

ABD tarım dışı istihdam verileri TSİ bugün saat 15.30’da açıklanacak. Söz konusu verilerin genel olarak kripto para piyasasının yönünü oldukça etkileyeceği düşünülüyor.

Birçok piyasa uzmanına göre tarım dışı istihdam verilerinin faiz kararı için enflasyon verisi kadar önemi bulunuyor. Uzmanlar, işgücü piyasasındaki gidişatın ABD Merkez Bankası (FED) tarafından alınacak faiz kararını ciddi bir şekilde etkilediğini tahmin ediyor.

Bir önceki veri beklentilerin üzerinde 303 bin olarak gelmişti. Bugün açıklanacak veride ise beklentiler 238 bin seviyesidir.

Tarım endüstrisi haricindeki nisan ayı içerisinde çalışan insanların değişikliğini ifade eden verilerin yukarı yönlü ilerlemesi durumunda dolar değerinde bir artış gerçekleşebilir. Bitcoin ile ters korelasyon içerisinde hareket eden dolar endeksinin (DXY) artış göstermesi kripto para piyasasını olumsuz etkileyecektir.

Açıklanacak Veriler Öncesi Kripto Paralarda Son Durum

Kripto para piyasasında birkaç haftadır büyük hareketlilik yaşanıyor. Son 24 saatlik periyotta Bitcoin %0,9 yükselişle 59.108  dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Major altcoinlerde ise Bitcoin dominansının toparlanmaya geçmesi ile birlikte ters hareketler daha fazla görüldü. Ethereum (ETH) %0,6 düşüşle 2.974, Ripple (XRP) %0,4 düşüşle 0,516, Cardano (ADA) %1,4 düşüşle 0,447 ve BNB (BNB) %0,6 yükselişle 564 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!