Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’den Kritik Veriler Geldi: FED Faiz Kararı ve Bitcoin Nasıl Etkilenecek?

ABD aralık ayı tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin çok üzerinde 353 bin olarak açıklanması üzerine Bitcoin’de (BTC) düşüş gözlemlendi.

Geçtiğimiz dakikalarda piyasanın 173 binlik beklentisinin üzerinde 353 bin olarak açıklanan aralık ayı ABD Tarım Dışı İstihdam verisi, Bitcoin’de 500 dolarlık düşüşü tetikledi.

Ayrıca ABD işsizlik oranı %3,8‘lik beklentilerin altında %3,7 olarak açıklandı. Açıklama öncesi 43.260 dolara kadar yükselen Bitcoin, açıklamayla birlikte 42.750 dolara kadar Ethereum (ETH) ise 2.298 dolara küçük miktarda kadar düşüş yaşadı.

Açıklanan veri doğrultusunda Bitcoin ile ters korelasyon içerisinde olan dolar endeksi (DXY), yükseliş hareketlerinde başladı. Sonuç olarak Bitcoin’de de düşüş gösterdi.

Ocak ayında tarım endüstrisi haricindeki çalışan insanların değişikliğini ifade eden verilerin yukarı yönlü hareket etmesi dolar değerinde yükselişi tetikleyecektir.

İş gücü verilerinin açıklanması ve FED’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar doğrultusunda mart ayında faiz düşürme ihtimali giderek azaldı. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, faiz indirimi konusunda acele etmeyeceklerini ima etmişti.

Bu sebeple Bitcoin gibi risk varlıklarında fiyatlanan mart ayındaki faiz indiriminin gelmeyeceğine yönelik beklentilerin bir miktar düşüş getirebileceği tahmin ediliyor. Altın da veri ile birlikte %0,6 düşüş ile 2.059 dolara kadar geriledi.

FED Başkanı’nın mart ayında faiz indirimine gidilmeyeceğine yönelik konuşması da fiyatta düşüş getirmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!