Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’li Savcılardan SBF İçin Tutuklama Talebi: Hapse Atılması İstendi!

ABD’li federal savcılar FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’in (SBF) dava sürecindeki tanıkları manipüle etmeye çalıştığını gerekçe göstererek tutuklanmasını talep etti.

ABD’li savcılar halihazırda ev hapsinde tutulan eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fired’in tutuklanması istendi. Savcı Danielle Sassoon Manhattan’daki bir federal mahkemede 26 Temmuz Çarşamba günü yapılan duruşmada, SBF’nin tahliye edilmesinin toplum güveliğini tehdit edeceğini belirtirken şahsın tutuklanmasını talep etti.

Söz konusu tutuklama talebi, SBF’nin eski iş arkadaşı ve Alameda Research CEO’su Caroline Ellison‘ın özel günlüğünü medyaya sızdırmakla suçlamasından bir hafta sonra geldi. Savcı Sassoon tarafından mahkeme sunulan gerekçede, SBF’nin Ellison’ı korkutmaya çalıştığını öne sürüldü.

Bununla birlikte SBF’nin Ellison hakkındaki makaleyi yazan muhabiri yüzlerce kez arayarak taciz ettiği ve mahkemeyle ilgilenen diğer gazetecilere de yüzlerce e-posta gönderdiği iddia edildi. Bunun üzerine savcılar, Ekim ayında gerçekleştirilmesi planlanan FTX davasındaki duruşmadan önce dava hakkında kamuya açık bir şekilde konuşmasını kısıtlayan bir emir çıkardı.

SBF’nin avukatı Mark Cohen ise suçlamaları yersiz buldu. Cohen, Bankman-Fried’in hapse atılmasının savunmasını organize etmesini zorlaştıracağını belirterek internet üzerinden elde edilebilen belgelerin hacmine işaret etti. Savcı Sassoon ise SBF’nin bu internet araştırmalarına hapisteyken de kontrollü bir şekilde devam edebileceğini vurguladı.

Tartışmaları dinleyen New York Güney Bölgesi Yargıcı Lewis Kaplan, SBF’yi direkt olarak hapse atmayı reddederek sanığa savunma şansı tanıdı. Yargıç tarafından belirlenen takvim doğrultusunda taraflar savunmalarını yapacaklar. SBF’nin hapse atılıp atılmayacağına dair nihai kararın 3 Ağustos gününe kadar çıkması bekleniyor.

SBF’nin önümüzdeki aylarda dolandırıcılık dahil olmak üzere bir dizi kritik suçtan mahkeme karşısına çıkarılması planlanıyor ve hüküm giymesi halinde 100 yıla varan hapis cezasıyla karşı karşıya olacağı ön görülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!