Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’li Senatörlerden Biden’a Kripto Para Çağrısı: “Ulusal Tehdittir”

ABD’deki senatörler, Joe Biden’ın terörizm finansmanında kripto para kullanımına karşı nasıl mücadele edeceğini öğrenmek istiyor.

Elizabeth Warren ve Roger Marshall önderliğindeki 87 senatör, 17 Ekim’de ABD Hazine Bakanlığına ve Ulusal Güvenlik Konseyine bir mektup göndererek, Hamas’ın ve Filistin İslami Cihad örgütlerinin kripto paralar aracılığıyla milyonlarca dolar para topladığına dikkat çekti.

Mektuptaki bilgilere göre bu iki örgüt, Ağustos 2021-Haziran 2023 tarihleri arasında kripto para cinsinden 130 milyon dolardan fazla para topladı ve Filistin İslami Cihad örgütü, yılbaşından bu yana Hizbullah’a kripto paralarla 12 milyon dolar gönderdi.

Senatörlerin mektubunda, “Terör finansmanı için kripto paraları en sofistike şekilde kullanan örgütlerden biri haline gelen Hamas’ın İsrail’deki sivillere karşı yaptığı ölümcül saldırı, kripto paraların ABD’ye ve müttefiklerimize karşı ulusal bir tehdit oluşturduğu açıklığa kavuşmuştur.” ifadesi yer aldi.

Senatörler, bu riske karşı harekete geçilmesi için çağrıda bulundu:

“Kongre olarak kripto paraların suç gelirlerinin aklanması ve yasa dışı finans bakımından barındırdığı riskleri hafifletecek yasal tasarıları değerlendirirken, sizi de hızlıca yasa dışı kripto para faaliyetlerini engellemeye, bizim ve müttefiklerimizin ulusal güvenliğini korumaya çağırıyoruz.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!