verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Amerika’da Sadece Bitcoin Kabul Eden Yeni Bir Mağaza Açıldı

Derrick J. Freeman ve Steven Zeiler kurdukları Free State Bitcoin Shoppe dükkanının dünyadaki yalnızca Bitcoin ile satış yapan ilk “fiziksel” mağazası olduklarını söylemekte. Eğer müşteriler kripto para birimine sahip değilse mağazadaki görevli hemen bir cüzdan indirerek ilk cüzdanlarını oluşturmalarına yardım etmekte. Ödemeleri ise mağazadaki tezgahta bulunan ve New Hampshire merkezli ücretsiz anında satış uygulaması olan Anypay ile çalışan bir tablet bilgisayar aracılığıyla almaktalar.

Bitcoin Shoppe Yalnızca Kripto Para Birimi Kabul Etmekte

New Hampshire eyaletine bağlı Portsmouth aslında kripto para aktiviteleri ile ünlü bir yer olmamakta. Fakat bundan sonra ismini daha sık duyacağız gibi durmakta. Bunun başlıca sebebi ise Free State Project (FSP). Yale’de doktora öğrencisi olan Jason Sorens’in yazmış olduğu bu ayrılıkçı hareketi aslında oldukça kişisel sebepler ile yazmıştı. Devamında olayların birbirini takip etmesi sonucunda New Hampshire eyaleti içerisin özgürlüğüne düşkün 20,000 kişi toplayarak bir siyasal güç oluşturarak eyalete “Live Free or Die” (Ya özgür yaşamak yada ölüm) sloganını kazandırmış oldu. Derrick J. Freeman şu anda eyalete taşınan insanların büyük bir çoğunluğunun Bitcoin kullanıcıları olduğunu belirtmekte. “Bunun en büyük sebebinin ise insanların ABD merkez bankasının neler yapabildiğinden haberdar olması. Bir kez bunu anladığınız zaman bu kurumun size yüklemiş olduğu sorumlulukları kendinize yakıştıramıyorsunuz.” diyerek bu konuyu özetlemekte.

Free State Bitcoin Shoppe is Open in New Hampshire

Freeman sözlerine şu şekilde devam etmekte:

“Kripto para birimleri yalnızca bize hoşumuza gitmeyen ve bizimle aynı değerleri paylaşmayan bir kurumun varlıklarından desteği kesmemizi sağlamakta. Buna ek olarak bize aynı değerleri paylaştığımız bir topluluğa destek olma şansı vermekte. Bu inanılmaz bir şey ve henüz bir topluluğa katılmamış kişiler çok şey kaçırmakta.”

Geçtiğimiz yıl yaz aylarında açılan Free State Bitcoin Shoppe haftanın 7 günü hizmet vermekte. Şirketin asıl amacı kar etmek olsa da Freeman aynı zamanda amaçlarının toplumu bilinçlendirmek olduğuna da dikkat çekmekte. Aynı zamanda bir eğitim platformu işlevi gören bu mağazada Bitcoin’e giriş konusunda bilgiler verilmekte. Örneğin nasıl Bitcoin alabilecekleri, Bitcoin cüzdanlarına nasıl sahip olabilecekleri ve paralarını nasıl güvenli bir şekilde saklayabilecekleri gibi temel bilgiler verilmekte. Ayrıca mağazada Bitcoin kupaları, Bitcoin saatleri, Bitcoin saatleri, Bitcoin çorapları gibi hediyelik eşyaların yanında bilgisayar programcılığı üzerine, ekonomi üzerine ve Bitcoin üzerine kitaplar da yer almakta.

Free State Bitcoin Shoppe is Open in New Hampshire

Gerçek dünyada bulunan böylesine “somut” bir mağazanın bulunmasına meraklı kişilerin gerçekten ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Freeman bunun nedenini ise şu şekilde açıklamakta:

“Herkes bir yerlerden kripto para birimleri hakkında bir şeyler duymakta gerek arkadaşlarından, gerek haberlerde, gerek ailesinden, gerekse iş arkadaşlarından olsun ve bunun ne olduğunu merak etmekte. Gerçek bir şey mi, gerçekten insanlar bunu kullanıyor mu bunu bilmek istiyorlar. Bize bu sorular ile geldiklerinde ise duvarımızda bulunmakta olan şehrimizin haritasındaki 22 farklı noktayı onlara göstermekteyiz.”

Aynı zamanda müşterilerimiz ve yoldan geçen insanlar için ise kapımızın önünde bulunan kutuda kitapçıklar dağıtmaktayız. Bu kitapçıklarda insanların nasıl bir cüzdan açabileceğini ve şehrimizde bulunan Bitcoin mağazalarının bir turunu onlara tanıtmaktayız.

İstekli Bir Bitcoin Misyoneri

Bir aktivist ve içerik üreticisi olan Freeman, Bitcoin ile ilgili duygularını katıldığı bir radyo programında şu şekilde belirtmekte:

“Bitcoin’in yalnızca dijital ortamda olmasını ve bütün işlem kayıtlarının bir ağ üzerinden gerçekleşmesinden ötürü seviyorum. Aynı zamanda birkaç ekipman alarak gerekli ayarlamaları yaparak madencilik ağına katılabileceğim fikrini de seviyorum. Arkadaşlarım arasında giderek yayılmasını ve yalnızca Merkez bankası tarafından üretilen paraya bağımlı kalmamamı sağlamasını da seviyorum.”

Freeman mağazanın açılmasına toplumun nasıl bir tepki verdiği hakkındaki soruya ise kendilerini çok sevdiklerini belirterek çok hızlı bir şekilde onlarca iş yeri ile arkadaş olduklarını ve onların da kripto para birimi üzerinden ödeme almalarına yardım ettiklerini söyledi. Ayrıca şehirdeki yerel tiyatroya da bazı organizasyonlarda yardım ettiklerini belirten Freeman aynı zamanda ise Portsmouth’un en sevilen dükkanlarından birinin de onlara “Bitcoin Köyü” olarak bir koin çıkarmaları hakkında fikir verdiğinden de bahsetti. Sözlerine şu şekilde devam eden Freeman:

“Düzenli olarak toplantılar düzenleyerek Bitcoin kullanıcılarının ve işletmelerin Bitcoin hakkındaki bilgilerini ve farkındalığını arttırmaya çalışmaktayız. Yerel hükumet görevlileri de bizi oldukça sıcak bir şekilde karşılamakta, aslına bakarsanız ilk müşterilerimizden birisi bir belediye meclisi üyesi olmakta. Taşındığımız ilk gece polisler bile yanımıza gelip bir sorun olup olmadığını sorup bizi hoşgörüyle karşıladılar. Bu yüzden bütün komşularımızı seviyoruz ve onların bizimle gurur duyması için elimizden geleni yapmayı amaçlıyoruz.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment