Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Analistler Bitcoin’de Yarını İşaret Ediyor: Sonrasında Ne Bekleniyor?

Kripto para piyasasının deneyimli isimleri, ABD’nin TÜFE verilerinin ardından yaşanabileceklere dair konuştu.

ABD 15 Mayıs Çarşamba günü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini paylaşmaya hazırlanırken piyasanın deneyimli isimlerinden konu hakkında yorumlar geldi.

Analiz şirketi 10x Research’ün kurucusu Markus Thielen, Bitcoin opsiyonlarının 17 Mayıs vade dolumuna sahip olduklarını ve buradan elde ettiği veriler doğrultusunda TÜFE verilerinin ardından Bitcoin özelinde en fazla %2’lik bir hareketlilik beklediğini söyledi:

17 Mayıs’ta sona erecek opsiyonlar için ima edilen volatilite %52,8, diğer opsiyonlara göre sadece %2 daha yüksek, bu da tüccarların CPI sonrası orta düzeyde bir volatilite artışı beklediği anlamına geliyor. Ancak, gerçekleşen tarihsel volatilite hala %50’nin altında, bu da beklenen aşırı bir yukarı veya aşağı hareketin fiyatlandırılmadığını gösteriyor.

Thielen’in yorumuna benzer bir açıklamada kurumsal likidite sağlayıcısı OrBit Markets’den geldi. OrBit cephesi, piyasanın TÜFE açıklaması için çok düşük bir prim fiyatı olan yaklaşık 1,5 volatiliteyle fiyatlandığını belirtti. Açıklamada, TÜFE raporunun ardından fiyatların %2’den az hareket edebileceği ve neredeyse hiç ek dalgalanma olmayabileceği öngörüldü.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) mayıs ayı içerisinde faiz indirimine gitmesi çok düşük bir ihtimal olarak görülürken eylül ayına doğru bu ihtimalin yüzdesi giderek artıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!