Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro İçin 5 Başvuru Çağrısı Yayınladı!

Avrupa Merkez Bankası (AMB) dijital euro bileşenleri ve ilgili hizmetlerle alakalı 5 başvuru çağrısı yayınladı.

AMB dijital euro sürecini hızlandırmak için çağrıda bulundu. Kurum tarafından sunulan açıklamada, yapılan anlaşmaların Eurosystem’in gelecekte gerekli olması halinde dijital bir euro geliştirmeye başlamaya hazır olmasını sağlamak için en uygun dış sağlayıcılarla çerçeve oluşturmak olduğu belirtildi.

Bununla birlikte kurum, başvuru çağrılarında listelenen geliştirme çalışmalarından herhangi birini başlatma taahhüdünde bulunmadı.

Seçim sürecinin amacı, Eurosystem’in gelecekte gerekli olması halinde dijital bir euro geliştirmeye başlamaya hazır olmasını sağlamak için en uygun dış sağlayıcılarla çerçeve anlaşmalar yapmaktır. Avrupa Birliği’nin yasama süreci tamamlanana kadar dijital bir avronun ihracına ilişkin herhangi bir karar alınmayacaktır.

Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Ödeme Girişimi’nin anlık ödeme çözümü oluşturmak için yaptığı ilerlemeyi memnuniyetle karşıladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Ödeme Girişimi’nin (EPI) yeni hissedarlarını ve Avrupa’da anlık ödeme çözümü oluşturmak için planlanan satın alımlarını memnuniyetle karşıladı.

ECB, EPI’nin ilerlemesinin, Avrupa’da anlık ödemeler için tek bir, açık ve rekabetçi platform oluşturma çabalarına önemli bir katkı olduğunu söyledi.

EPI, 2024 yılı sonuna kadar Avrupa’da anlık ödemeleri yaygınlaştırmayı ve 2025 yılı sonuna kadar Avrupa’nın en büyük anlık ödeme ağlarından biri olmayı hedefliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!