Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Blockchain Teknolojisine Hazırlanıyor: Dağıtık Defter Teknolojisini (DDT) Araştırıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, blockchain teknolojisine hazır olmak istediklerini bu yüzden dağıtık defter teknolojisini (DDT) araştırdıklarını söyledi.

Fabio Panetta 26 Eylül tarihinde yaptığı açıklamada ECB’nin, reel ekonomi aktörlerinin dağıtık defter teknolojisine (DDT) geçmesi halinde paranın kontrolünü kaybetmemek adına bankalar ile arasındaki işlemleri bir blockchain üzerinde sürdürmenin yollarını araştırdığını belirtti.

Panette, işlemleri güvenilir merkez bankaları yerine üçüncü tarafların doğrulamasına dayalı dağıtık defter teknolojisinin kullanımı hakkında, DDT’nin potansiyelini çevreleyen belirsizliklere rağmen aktörlerin ödemeleri ve menkul kıymet mutabakatları için DDT’yi benimsedikleri bir senaryoya hazır olmak istediklerini dile getirdi.

Bankaların kendi aralarında stablecoin kullanmalarına izin vermenin ticaret ve likiditeyi parçalayabileceğini ifade eden Panetta, olası bir çözüm olarak ECB’nin özel sektör blockchainleri ile kendi ödeme sistemi TARGET2 arasında bir köprü kurulabileceğini söyledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!