verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ayı Piyasasının Sonu Mu?: Bu Göstergeye Göre Bitcoin (BTC) Dip Seviyesine Yakın

Orta vadeli Bitcoin (BTC) yatırımcıları rezervlerini boşaltıyor. En az 1 yıl boyunca harcanmamış Bitcoin’lerin arzı rekor seviyelere ulaştı.

On-chain veri ve araştırma şirketi Glassnode’dan alınan verilere göre en az 1 yıl boyunca harcanmamış Bitcoin arzı 12,54 milyona ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasada dolaşan 19,1 milyonluk arzın ortalama %65,77’sine denk gelen orta vadeli yatırımcıların arzı, piyasadaki satış baskısının artık turistlerden ziyade yatırımcılardan oluştuğunu ifade ediyor. Orta vadeli yatırımcıların satışı genellikle ayı piyasası emarelerinden biri olarak görülüyor. Ancak öte yandan teoride orta vadeli yatırımcıların satışlarının tepe noktasının, piyasada satıcı kalmayacağı için düşüş trendinin dip noktasına denk gelebileceği düşünülüyor.

Grafikte, 2015 ve 2018 düşüşlerinde görüldüğü gibi en az 1 yıl boyunca harcanmamış Bitcoin arzının tepe noktasının, düşüşlerin dip noktası ile benzer zamanlarda gerçekleştiği görülüyor. Ayrıca son 1 yılda Bitcoin’in %60 değer kaybettiği göz önünde bulundurulunca bu değer kaybına rağmen satmayı göze alan satıcıların, işletme maliyetlerini karşılayan madenciler ve likidite yaratmaya çalışan fonlar olduğu düşünülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!