Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bazı Altcoinlerde Pump-Dump Yaşandı, Uyarı Geldi: Fiyat Manipülasyonuna Dikkat!

Adventure Gold (AGLD) ve StormX (STMX) fiyatında yaşanan yüksek volatilitenin ardından manipülasyon iddiaları alevlendi.

Adventure Gold fiyatı 20 Temmuz günü uzun zamandır yaşanmayan bir volatiliteye tanıklık etti. Piyasada düşük işlem hacmine sahip bu projede yaşanan hareketliliğin ardından fiyat manipülasyonu yapıldığına dair sesler yükseldi.

20 Temmuz günü %47’lik bir yükseliş sergileyerek 0,95 dolar seviyesinden 1,40 dolara kadar yükselen AGLD, yaklaşık bir günlük süre zarfı içerisinde adeta çakılarak 0,78 dolara kadar düştü. 21 Temmuz‘dan 24 Temmuza kadar olan süreçte şiddetli düşüşüne devam eden token, yazım esnasında 20 Temmuz’daki zirvesinden %55’lik düşüşle 0,62 dolardan işlem görüyor.

Bybit üzerinde dikkat çeken işlemler

AGLD’nin bu ani hareketliliği esnasında kripto para borsası Bybit’de dikkat çeken işlemler görüldü. Bybit’in vadeli işlemler yarışmalarındaki başarısıyla tanınan DeFi^2 adlı bir kullanıcı, geçtiğimiz 1 hafta içerisinde vadeli işlemler tablosuna katılan ve kısa sürede ilk üçe giren hesapların yalnızda AGLD trade ettiğini ortaya koydu:

Şu anda görülüyor ki piyasada bazı kötü niyetli aktörler kol geziyor. Düşük piyasa değeri olan varlıklarda işlem yapıyorsanız dikkatli olun.

Benzer bir harekete Güney Kore etkisi: Binance’den hamle

Benzer bir pump-dump hareketi de StormX (STMX) özelinde yaşandı. 23 Temmuz günü %100’den fazla yükseliş yaşayan STMX, 0,00657 dolar seviyesinden 0,0134 dolara kadar fırladı. Kısa süre içerisinde geri çekilme yaşayan token, yazım esnasında 0,00646 dolardan işlem görüyor.

Yaşanan bu yüksek volatilite kripto para topluluğunun aklına olası bir fiyat manipülasyonunu getirirken projenin ekibinden resmi bir açıklama gelmedi. Öte yandan Binance müşteri hizmetleri tarafından yapılan açıklamada, teknik ekibin STMX vadeli işlemler kontratlarının durumu hakkında çalıştıkları belirtildi.

STMX’in ana likidite kaynağı olarak karşımıza Güney Kore’nin önde gelen kripto para borası Upbit çıkıyor. STMX’in 495 milyon dolarlık işlem hacminin %72’si Upbit tarafında sağlanıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!