verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Beyaz Saray’dan Kripto Yasası Hakkında Yeni Detaylar: Başkan Biden Daha Fazla Rehberlik ve Ortak Çerçeve İstiyor

Beyaz Saray uzun zamandır beklenen ve kripto paralara dair çerçeve niteliği taşıyan raporun yeni detaylarını yayınladı.

Bugün Beyaz Saray tarafından açıklanan taslak raporda ABD’deki kripto para düzenlemesinin nasıl olması gerektiğine dair ilk detaylar yayınlandı. Rapor detaylarında dikkat çeken başlıklar, kripto para platformlarına daha fazla rehberlik edilmesi ve dijital varlık alanındaki sahtekarlıklarla sert bir şekilde mücadele edilmesi oldu.

OpenSea gibi NFT market yerlerinin de dahil olduğu bu düzenleme kapsamı için bazı federal tüzükleri potansiyel olarak değiştirmenin gerekli olabileceği Başkan Biden tarafından ifade edildi.

Özellikle düzenleyicilerin, yasalar kapsamında kripto para şirketlerine ve borsalarına rehberlik edip kanun çerçevesinde bir ortak yola sokmaları isteniyor. Görünen o ki son aşamalarına gelinmiş Avrupa Birliği Kripto Varlık Piyasaları Yasası‘nın (MiCA) ardından ABD’de kripto paralar üzerinde kontrol ve söz sahibi olmayı hedefliyor. Beyaz Saray tarafından oluşturulmaya çalışılan bu kripto para yasası da MiCA gibi tüm ülke çapında geçerli tek bir lisans özeline indirilmeye çalışılıyor fakat ABD’nin eyalet sistemi bunu biraz zorlaştırıyor.

Yeni ve hızlı gelişen bu finansal alanın farkında olan yetkililer, hazırlanacak yönetmeliklerin ve kanunların bu alan ile uyum içerisinde faaliyet gösterebilmesini sağlamayı amaçlıyor. Uzun çalışmaların arından bugün kripto para düzenlemesine dair ilk taslağın detayları sunulmuş olsa da en azından önümüzdeki birkaç yıl içinde net bir kararın verilmesi henüz söz konusu değil. Bu durum resmi bulanık kılmaya devam ediyor.

Rapordaki nota göre, Hazine’nin ve yetkili kurumların 2023 Şubat ayının sonuna kadar merkeziyetsiz finans (DeFi) üzerine  bir finansal risk analizi ve yasadışı faaliyet değerlendirmesi yapması bekleniyor. Bunun yanı sıra  Temmuz 2023‘e kadar NFT‘ler (Non-fungible token) hakkında bir değerlendirmenin tamamlanması ön görülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!