Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Binance’in Lisanslı Olduğu Orta Asya Ülkesi Coinbase’e Erişimi Engelledi!

Kazakistan, gerekli lisansı almaması nedeniyle kripto para borsası Coinbase’in web sitesine erişimi engelledi.

Coinbase’e yaklaşık 2 aydır Kazakistan’dan erişilemiyor. Yerel haber kuruluşu Kursiv’in 7 Kasım tarihli haberine göre Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı ülke genelinde Coinbase’in resmi web sitesine erişim engeli getirildiğini doğruladı. Coinbase’e yönelik erişim engeli süreci en azından eylül ayından bu yana devam ediyor.

Her ne kadar Coinbase’in web sitesine erişim Kültür ve Enformasyon Bakanlığı’nın emri doğrultusunda gelmiş olsa da asıl talep Coinbase’i Dijital Varlıklar Kanunu’nu ihlal etmekle suçlayan Dijital Kalkınma Bakanlığı’ndan geldi.

Öte yandan erişim engeli sadece Coinbase’le sınırlı kalmadı ve bir diğer ABD merkezli kripto para borsası Kraken’e de benzer bir tarife uygulandı.

Kazakistan’da Şubat 2023’de yürürlüğe giren Dijital Varlıklar Kanunu, ulusal bir lisans olmadan kripto para birimi hizmeti vermeyi yasaklıyor. Bu onay Kazakistan’ın özel bir ekonomik bölgesi olan Astana Uluslararası Finans Merkezi (AIFC) otoritesi tarafından veriliyor.

Şimdiye kadar Binance dahil olmak üzere Bybit, CaspianEx, Biteeu, ATAIX, Upbit ve Xignal&MT AIFC lisansını alan kripto para kuruluşlarından oldu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!