Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin, 1,5 Milyar Dolarlık Opsiyonların Vadesi Dolduktan Sonra Stabil Seyrediyor

Piyasada bugün 37.000 Bitcoin opsiyonunun vadesi doldu. Bitcoin fiyatı, 42.700 doların biraz üstünde stabil şekilde hareket ediyor.

Bugün öğlen saatlerinde 1,02’lik alım-satım oranına sahip 37.000 Bitcoin opsiyonunun vadesi doldu. Borsa verilerine göre bunların toplam değeri, 1,58 milyar dolar düzeyindeydi.

Opsiyonların max pain noktası, 42.000 dolar seviyesindeydi. Büyük yatırımcılar, bir opsiyonun vadesi dolmadan önce dayanak varlığın fiyatını max pain noktasına yaklaştırabilir.

Bu durumda opsiyon alanlar maksimum zarar; satanlar ise maksimum kazanç sağlayabilir. Max pain teorisi, büyük yatırımcıların küçük yatırımcı karşısında manipülatif bir manevrada bulunabilme yetisine dayanır.

TradingView verilerine göre Bitcoin, bu hafta 40.500 dolar seviyesine kadar geriledi, yazım sırasındaysa 42.724 dolardan işlem görüyor.

Greeks.live analizine göre satım opsiyonlarının alım opsiyonlarından büyük olması, bu hareketlilikten kaynaklanıyor.

En büyük türev borsalarından Deribit verilerine göre önümüzdeki açık pozisyonlar, 29 Aralık’a yoğunlaştı. Bu tarihte vadesi dolacak toplamda yaklaşık 7 milyar dolarlık opsiyon bulunuyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!