Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin 57.000 Doları Aştı: Mt. Gox ve Almanya Satışları Fiyatlandı Mı?

Bitcoin tekrardan 57 bin doların üzerine çıkarken satış baskılarının fiyatlanmış olabileceği konuşuluyor.

Bitcoin, son 2 gündeki %4’lük kaybı tersine çevirerek yeniden 57.000 doları aştı. Ethereum ise 3.000 dolar seviyesini yeniden kazandı. Piyasalar, Mt. Gox’un geri ödemelerinin etkisini büyük ölçüde fiyatlandırmış durumda ve gözler artık ABD Merkez Bankası’nın (FED) politikalarına çevrildi.

Bitcoin, Asya işlem seansında yaşadığı %4’lük kaybı tersine çevirerek Pazartesi sabahı Avrupa işlem saatlerinde 57.000 doları geri kazandı. Bazı büyük kripto paralar %3’e kadar yükseldi. Ethereum, cuma günü bu seviyeyi kaybettikten sonra yeniden 3.000 doların üzerine çıktı.

Altcoinler yükselişe geçti Mt.Gox geride kaldı

Cardano (ADA) son 24 saatte %3,3 artışla başı çekerken, Solana (SOL), BNB Chain (BNB) ve Dogecoin (DOGE) de en az %1 artış gösterdi.

Celestia (TIA), Perşembe günü yapılacak olan ana etkinliği Modular Summit konferansı öncesinde %15 yükselerek 1 milyar dolar ile 5 milyar dolar arasında piyasa değerine sahip tokenler arasında en çok kazanan oldu.

Mt. Gox’un geri ödemelerinin etkisi büyük ölçüde fiyatlandırıldığı için BTC yatırımcıları tekrar ABD Merkez Bankası konuşmalarını ve politikalarını takip ediyor. Geçen hafta cuma günü Mt. Gox’un milyonlarca dolar değerindeki Bitcoin’i Japonya merkezli bitBank borsasına taşımaya başlamasıyla Bitcoin, saatler içinde %8’den fazla düşerek 53.600 dolara kadar geriledi.

Ancak borsanın işlem masası, Mt. Gox’un cüzdan hareketlerinden ileriye dönük olarak daha az piyasa etkisi beklediklerini belirtti.

Konu hakkında açıklamada bulunan bitBank kripto piyasa analisti Yuya Hasegawa, satış baskılarının fiyatlanmış olabileceğine dair şunları söyledi:

Mt. Gox’un yetkilisi geri ödemenin başladığını resmi olarak duyurduğunda Bitcoin zaten 54.000 dolar civarında dalgalanıyordu. Duyurudan sonra fiyat geri döndü ve hafta sonu boyunca kısa bir süreliğine 58.000 doları geri kazandı. Piyasa, geri ödemeyi başlamadan önce fazla fiyatlandırmıştı ve daha sonra Cuma günü açıklanan ABD istihdam raporuna tepki verdi. Bu, piyasanın Mt. Gox’un geri ödemesine yönelik endişelerinin azalmaya başladığını ve odaklarının tekrar Fed’in politika kararlarına kaydığını gösteriyor.

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu Perşembe günü açıklanacak. Ayrıca FED Jerome Powell, salı ve çarşamba günleri Kongre’de ifade verecek ve merkez bankasının önümüzdeki aylarda para politikasını gevşetmeyi düşünüp düşünmediğine dair ipuçları verebilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!