Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Boğası Başladı Mı? İşte Kanıtlayan 3 Önemli Sinyal!

Bitcoin (BTC) haftalardır yükseliş yönlü ivmesini korurken analistler bu 3 grafiğin boğanın başladığına dair emareler taşıdığına işaret etti.

Bitcoin ve genel olarak kripto para piyasası yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam ederken 3 farklı parametre yükselişin devam edebileceğini işaret etti.

Uzmanlara göre 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirilerinde yaşanan düşüş, küresel çaptaki merkez bankalarının daha gevşek para politikalarına yönelmesi ve ABD’nin içinde bulunduğu finansal koşullar başta kripto paralar olmak üzere risk ürünleri için olumlu bir tablo çizdi.

Öte yandan yaklaşık 2 senedir sıkılaştırma yönlü faiz politikası benimseyen ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2024 yılında daha gevşek faiz politikası benimseyeceğine yönelik sinyaller olumlu göstergeler arasında yer aldı.

Piyasa analistlerine göre Covid pandemisiyle birlikte şişen global çaplı enflasyon azalıyor ve merkez bankaları daha çok para basımına yönelik harekete geçmek isteyebilirler. Olası para basımı ise başta risk ürünlerine olan nakit akışını hızlandırabilir ve kripto para piyasasına yükselişin devamı için yeni bir yakıt sağlayabilir.

ABD Finansal Koşullar Endeksini (FCI) olarak adlandırılan veri ise ABD’nin gevşek para politikalarına hızla geri döndüğünü gözler önüne serdi. Bu endeks birkaç hafta önce görülen yılın en yüksek seviyesi 100,74’ten 100’ün altına düşerek eylül ve ekim aylarında görülen tüm sıkılaştırmayı tek kalemde geri aldı.

Öte yandan 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirilerinin grafiği de düşün devam edeceğini gösteriyor. Bu risk ürünleri için ciddi pozitif sinyallerden bir tanesini temsil ediyor. Söz konusu veri ABD hazinesinin ay başında tahvil alımlarını yavaşlattığını açıklamasından bu yana 50 baz puan düşerek %4,43’e geriledi.

Uzmanlar ayrıca 10 yıllık tahvillerin günlük grafiğinde oluşan omuz baş omuz (OBO) formasyonunun düşüşün devamına işaret ettiğini vurguladı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!