Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Dostu Başkanı Olan Arjantin’de Yeni Kripto Para Vergi Kuralları!

Arjantin hükümeti kripto paraları da kapsayan torba yasada değişikliğe gitti.

Javier Milei başkanlığındaki Arjantin hükümeti, “Arjantinlilerin Özgürlüğü için Temeller ve Başlangıç Noktaları Yasası” başlıklı torba yasa tasarı için önemli bir güncelleme getirdi.

Torba yasa tasarısından, daha önceden beyan edilmemiş kripto paralar ve diğer yatırımlardan alınacak vergilere yönelik birtakım maddeler çıkarılırken vergi oranları konusunda netlik sağlandı.

Konu hakkında açıklamada bulunan Arjantin İçişleri Bakanı Guillermo Francos, uzlaşma sağlanamadığı için tasarıdan kripto paraları da kapsayan bazı önerilerin geri çekildiğini vurguladı:

Teklif ekonomik kalkınma için özgürlük yaratmayı amaçlıyor. Bu nedenle uzlaşı sağlanamayan başlıkları hızlı bir şekilde çıkarmak çok önemliydi. Vergi kısmı daha küçüktü ve gecikmeli olarak ele alındı.

Güncel tasarıya göre Arjantin vatandaşlarının daha önce beyan edilmemiş kripto para dahil varlıklarını  beyan etmelerine kolaylık tanınacak. Bu varlıkların ilk 100.000 dolarına kadar %0 vergi ve kalan beyan edilmemiş varlıklar için %15’e kadar vergi ödemesi talep edilecek.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!