Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Fiyatı 36.000 Doları Gördü: Neden Yükseliyor?

Bitcoin 1 yıl aranın ardından ilk defa 33 bin doların üzerinde fiyatlanarak 36 bin dolara kadar fiyat hareketi sergiledi.

Son haftalarda spot Bitcoin ETF ve SEC’nin hamleleri ile ilgili haberlerle hareketlenen kripto para piyasası, 23 Ekim Pazartesi akşam saatlerinde gelen BlackRock spot Bitcoin haberi ile ivmelendi. Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas resmi X (Twitter) hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile BlackRock spot Bitcoin ETF’inin (iShares Bitcoin Trust) DTCC’de listelendiğini duyurdu.

Amerika’nın en büyük borsası Nasdaq’da işlemlerin gerçekleşmesinden sorumlu DTCC’de listelendiği görülen Bitcoin ETF’i, BlackRock’ın spot ETF onayı aldığına yönelik söylemlerin güçlenmesine yol açtı. Bloomberg ETF analisti bu listelenmenin daha önce hiçbir spot Bitcoin ETF’i için gerçekleşmemiş olmamasının öneminin altını çizdi. Bu listeleme spot Bitcoin ETF’inin onaylandığının kesin kanıtı olmasa da daha önce hiçbir başvuru adına bu şekilde bir gelişmenin yaşanmamış olması piyasaların onay alınmışcasına hareket etmesine sebep oldu.

Bitcoin kısa sürede vadeli piyasalarda 36 bin dolara hareket etti

Haberden kısa bir süre sonra pozitif fiyat hareketi sergileyen Bitcoin, birkaç saat sonra sert yükseliş hamleleri gerçekleştirerek spot piyasada hızlıca 32 bin dolar seviyesinden 34 bin dolar seviyelerine tırmandı. Vadeli piyasalarda ise fiyat 36 bin dolara kadar sıçrama gerçekleştirdi. Ulaştığı tepe noktasından kısa bir sürede tekrardan 32 bin 750 dolara kadar bir gerileme yaşayarak işlem görmeye devam ediyor.

Sıçramanın Suriye’de Amerika’nın üslerinin saldırı görmesi ile eş zamanlı olarak gerçekleşmesi de dikkat çeken bir diğer nokta oldu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!