Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Fiyatı 45.000 Dolara Düşebilir: Analistler Yorumladı

Bitcoin (BTC), önemli bir veri açıklaması öncesinde düşüş eğilimini işaret eden çifte tepe fiyat formasyonu ile dikkat çekiyor. Bu veriler, Fed’in faiz oranları politikasını etkileyebilir.

Bitcoin fiyatı bu ay dalgalı bir seyir izledi. 70.000 dolara yaklaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin, daha sonra 63.000 dolara geriledi.

Bu düşüş, madencilerin daha hızlı satış yapması, yatırımcıların kar realizasyonu ve ABD’de listelenen spot borsa yatırım fonlarından (ETF) çıkışlar nedeniyle gerçekleşti. Nasdaq’taki yükselişten ayrılan bu durum, Bitcoin’de teknik bir formasyonun oluşmasına yol açtı.

Bitcoin’de düşüş uyarısı

Fiyat hareketi, çifte tepe adı verilen ve genellikle düşüş sinyali veren bir formasyon oluşturdu. Bu formasyon, iki zirve ve aralarında bir vadi bulunan bir yapıya sahip olup, yükselişin tükenmiş olabileceğini gösterir. İki zirve arasındaki düşük seviyenin kırılması, düşüş trendinin teyit edilmesi anlamına gelir.

10x Research kurucusu Markus Thielen, “Teknik olarak Bitcoin çifte tepe formasyonuna uygun hareket ediyor ve destek seviyesi test ediliyor. Bu formasyon geçersiz hale gelmediği sürece, temel senaryomuz bu olmalı. Bu formasyon, Bitcoin’in kolayca 50.000 dolara, hatta 45.000 dolara düşmesine yol açabilir” dedi.

Ancak Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksinin, Mayıs ayında üç yıldan uzun bir süredir en yavaş aylık artışı göstermesi bekleniyor. Bu durum, Fed’in Eylül ayından itibaren faiz indirimlerine yeniden başlaması ihtimalini güçlendirerek Bitcoin gibi riskli varlıklar için destek oluşturabilir.

Amberdata türevler direktörü Greg Magadini, “Son ekonomik veriler tahvil getirilerini artırdı ve değerli metallerin fiyatını düşürdü. Bu durum, kripto gibi dijital varlıklar için engel oluşturmaya devam ediyor” dedi.

Magadini, “Bu hafta birçok Fed yetkilisinin konuşması, gayri safi yurtiçi hasıla (GDP) ve en önemlisi Cuma günü açıklanacak olan PCE verisi bulunuyor. Bu veri, Fed’in en sevdiği enflasyon göstergesi olarak biliniyor” diye ekledi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, PCE fiyat endeksinde bir değişiklik beklemiyor ve çekirdek PCE’de %0.1’lik küçük bir artış öngörüyor. Bu artış, manşet ve çekirdek rakamlarda yıllık %2.6’lık artışlara denk geliyor ve gıda ile enerji hariç çekirdek artış, Mart 2021’den bu yana en düşük seviyede olacak.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!