verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Fiyatı Blok Ödülleri Yüzünden mi Düşüyor?

Bitcoin fiyatı geçtiğimiz son birkaç gün içerisinde epey sert bir düşüş yaşadı. 7 bin doların altına kadar inen Bitcoin an itibarıyla 7 bin 200 dolar seviyesinde seyretmeye devam ediyor.

Roubini’den Eleştiri

Bitcoin fiyatının büyük ölçüde Çin’de yaşanan gelişmeler yüzünden düştüğü düşünülüyor. Ülkedeki yetkililer yerli kripto para şirketlerini soruşturmaya başlayıp 10’dan fazla şirketin yasa dışı bir şekilde faaliyet gösterdiğini tespit ettiler. Bunun üstüne Binance’in Çin’deki ofisinin basıldığı iddiaları ortaya çıktı ve bu piyasaya ağır bir darbe vurdu.

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini ise Bitcoin fiyatının Çin’deki gelişmeler yüzünden düştüğünü düşünmüyor. Twitter üzerinden bir gönderi paylaşan Roubini, Bitcoin fiyatında yaşanan düşüşün Çin ile hiçbir ilgisi olmadığını, Bitcoin’e ihtiyaç olmadığı için fiyatın düştüğünü vurguluyor.

Halving ile Düzelecek

Blockstream CEO’su Samson Mow, Roubini tarafından yapılan bu açıklama atıfta bulunarak Bitcoin fiyatının zamanla yükseleceğini vurguladı.

Şu anda günde 16 milyon dolar değerinde BTC kazıldığını söyleyen Mow, önümüzdeki yıl yaşanacak halvingle ve toplam arz limitine yaklaşıldıkça BTC’nin değer kazanacağına inanıyor. Mow’un deyimiyle önümüzdeki yıl yapılacak olan halving, BTC’nin fiyatını düzeltecek.

Mantıklı mı?

Samson Mow günde 16 milyon dolar değerinde BTC kazıldığını ve halving ile birlikte bu durumun iyileşeceğini düşünüyor. Ancak kendisinin görüşlerine katılmayan isimler de var.

Mow’a sosyal medya üzerinden yanıt veren bir kullanıcı gün içerisinde kazılan BTC’lerin hepsinin piyasaya girmediğini ve Mow’un haklı olmadığını söyledi. Bu takipçiye göre Bitcoin fiyatını asıl yükseltecek şey BTC’nin daha fazla kullanılmaya başlaması olacak.

Samson Mow ise madencilerin BTC’leri satıp satmamalarının önemli olmadığını, kazılan BTC’lerin her halükarda “piyasada” gözüktüklerini söylüyor.

 

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment