Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Madencilerinden Yapay Zeka Adımı Gelebilir: Maliyet Ne Olacak?

Varlık yönetim şirketi CoinShares’in araştırmasına göre kripto para madencileri, yapay zeka alanına geçmeye başlayabilir.

Bitcoin’de dördüncü halving’in tamamlanmasıyla birlikte madencilere verilen ödül miktarı, yarı yarıya azaldı. CoinShares araştırmasına göre kripto para madencileri, üretim maliyeti genel olarak iki katına çıkacağı için maddi açıdan zorluk yaşayacak.

Araştırmacılar, “Dördüncü çeyrekte (birim başı) maliyet yaklaşık 29.500 dolardı. Halving’den sonra bunun yaklaşık 53 bin dolar olacağı tahmin ediliyor.” dedi. Dördüncü çeyrek içerisinde bir adet Bitcoin üretmenin elektrik maliyetinin yaklaşık 16 bin 300 dolar olduğu belirtilirken bunun halving’den sonra yaklaşık 34 bin 900 dolar olması bekleniyor.

Bitcoin madencilerinin daha fazla gelir elde etme umuduyla yapay zeka alanına geçebileceğini söyleyen araştırmacılar, BitDigital, Hive, Hut 8 gibi bazı madencilik şirketlerinin halihazırda yapay zekadan gelir sağladığını ekledi.

Bitcoin madencileri verimli olmayan cihazları kapatacağı için hash oranının %10 düşebileceğini yazan araştırmacılar, bunun 2025’te 700 EH/s’ye çıkabileceğini söyledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!