verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Neden Yükseldi? Matrixport 3 Faktörü Açıkladı: Ralli Devam Edecek!

Milyarder girişimci Jihan Wu’nun kripto para şirketi Matrixport, Bitcoin (BTC) yükselişinin arkasındaki üç önemli finansal piyasa faktörünü açıkladı ve rallinin devam edeceğini söyledi.

Matrixport tarafından 16 Mart Perşembe günü yayınlanan raporda, başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların neden yükseldiğine dair üç faktör açıklandı.

Raporda, son haftalarda yaşanan ABD merkezli banka iflaslarına, FED’in şahin politikasındaki duraksamaya ve stablecoinler özelindeki baskıların sonuçlarına yer verildi. Matrixport, bu üç faktör devam ettiği sürece Bitcoin rallisinin süreceğini vurguladı.

Şirketin detaylı analizinde, ABD’nin içinde bulunduğu krizin FED’i bir süre faiz artırımı konusunda yavaşlatacağı belirtilirken stablecoinlerin düzenleyici kurumlar tarafından baskılanmasının yatırımcıları Bitcoin’e yönlendirdiğine değinildi.

Matrixport, FED faiz politikasının bazı yatırım portföylerine ciddi zarar verdiğini ve ekonominin finansal istikrarını tehdit ettiğini belirterek yatırımcıların yaşanan son olaylarla birlikte gözlerinin açıldığını ifade etti.

Öte yandan son günlerde yaşanan menkul kıymet-emtia tartışmalarına değinen rapor, Bitcoin dışındaki tüm kripto paraların menkul kıymet olarak nitelendirilmeye çalışıldığını ve bu durumun Bitcoin lehine olduğunu işaret etti:

Menkul kıymet olarak potansiyel sınıflandırma birçok kripto para için bir engel haline geldi. Fakat Bitcoin, regülatör kurumların gözünde emtia statüsünü kazanmak üzere. Düzenlemeye giden açık bir yol var gibi görünse de bazılarının düzenlemeden kaçabileceğine dair belirli bir anlayış var.

CoinGecko verilerine göre son 30 gün içerisinde %30 değer kazanan Bitcoin, haberin kaleme alındığı sıralarda son 24 saat içerisinde gösterdiği %5,8‘lik yükseliş ile 26.504 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!