Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Önemli Gelişmeleri Fiyatlıyor: Neden Düşüş Yaşanıyor?

Bitcoin’de ABD kaynaklı önemli gelişmelerin bulunduğu kritik haftaya girilirken fiyat düşüş yaşıyor.

Bitcoin fiyatı, ABD’den gelen ekonomik kaygıların ortasında haftaya düşüş ile başladı. Kripto paralar gibi risk varlıkları için en kötü senaryolardan biri olan ABD’nin stagflasyon korkusu, yeniden baş gösteriyor.

Ekonomide durgunluk belirtileri gösteren stagnasyon ile enflasyonun aynı anda görüldüğü durum olan Stagflasyon esnasında işsizlik oranı artarken fiyatlar da hızla yükseliş yaşamaktadır.

Geçtiğimiz hafta açıklanan ABD’de Gayri safi millî hasıla oranları, önceki çeyrekte %3,4 büyümesinin ardından bu yılın ilk çeyreğinde %1,6 oranında büyüme göstermişti. Yavaş büyüme göstergeleri ve stagflasyon belirtileri ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimi yapma olasılığını daha da düşürdü. Bu durum paralel olarak risk varlıklarında düşüş yaşanmasına neden oldu.

ABD’de 1 Mayıs Çarşamba günü açıklanacak FED faiz kararı da Bitcoin fiyatında etkili olacaktır. Faizin büyük olasılıkla sabit kalacağı tahmin ediliyor.

Bu belirsizlik durumu Bitcoin’de olduğu gibi kripto para piyasasının genelinde düşüşe neden oldu.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin gösterdiği %3,66’lık düşüş performansı ile 62.090 dolara kadar geri çekilirken Ethereum (ETH) %3,2 düşüşle 3.203, BNB (BNB) %0,9 düşüşle 594, Ripple (XRP) %3,1 düşüşle 0,506, Dogecoin (DOGE) %3,7 düşüşle 0,144 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!