Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Teknik Analiz: 05 Şubat 2020

Bitcoin 9.200$’lık Boğa Bölgesini Savunmak Zorunda…

Merhaba,

Korona virüsü nedeniyle ortaya çıkan finansal belirsizlikler yüzünden yatırımcılar, nakitlerini bilinen geleneksel yatırım araçlarından Bitcoin’e çevirmiş görünüyorlar. Bu durum fiyatın hareketlerini son derece olumlu etkilemekte. Buna ek olarak, geçtiğimiz hafta %20’nin üzerinde bir artışa sahne olan Bitcoin fiyatları, 9.100$ seviyesini test ettikten sonra tekrar yükselişe geçme hamleleri içinde seyrini sürdürüyor. 2020 yılının Bitcoin için çok fazla konuşulacak bir yıl olduğunu düşünürsek önümüzdeki haftalarda önemli fiyat hareketlerinin başlayacağını en azından bunun işaretlerinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Büyük resimden başlayarak bu işaretlere göz atalım.

Haftalık grafiğe baktığımızda, önceki birkaç yazımızda da dile getirdiğimiz ve öneminden bahsettiğimiz MA 20 ilk göze çarpan işaret oluyor. Bitcoin fiyat hareketleri içinde haftalık MA20’nin son derece kritik destek ve direnç noktaları olarak karşımıza çıktığını biliyoruz. MA20 haftalık direncini ve desteğini kıramayan fiyatın sert bir şekilde yön değiştirdiğini biliyoruz. Grafikte son olarak fiyatın MA20 haftalık direncini kırdığını net olarak görebiliyoruz. Fiyatın 13 Ocak haftasında MA20’yi yukarı kırması ve yoluna aynı hızda devam etmesi, hızlı bir fiyat hareketinin kayda değer bir işareti olarak kendini gösteriyor.

Günlük grafikteki fiyat hareketi 2020’nin çok konuşulacağıyla ilgili bir başka önemli işarete sahip. Bitcoin fiyatının geçmişinde de bir çok sefer karşılaşılan ve başarıyla çalışan Golden Cross, yakın zamanda kendini gerçekleştirecek bir güzergahın içinde ilerlemeye devam ediyor. Bu altın kesişimin oluşmasıyla fiyatın grafikte gösterilen alan içerisinde çeşitli ralliler yaparak yukarı doğru ilerleyeceğini ve belki de 2018’den bu yana görmediğimiz zirvelere tırmanabileceğini söylemek mümkün.

27 Haziran 2019’da başlayan ve fiyatın aşağı yöndeki kararlı hareketiyle devam eden düşüş trend kanalının yukarı yönde ihlal edilmesinin ilk hamlesi olan 3 Şubat 2020 fiyat hareketi, bu kanalın  kırılabileceğinin en değerli göstergesi. Öyle ki; fiyat 9.200$ desteğini koruyabilir ve 9.500$ direncini kırarsa kanalın dışına hızla çıkacak ve piyasada zaten oluşmuş olan olumlu duygularla kazanacağı ivme ile kanalın dışında hareketine devam edecektir.

Fakat asla akıldan çıkarılmaması gereken en önemli nokta; Bitcoin hareketlerinin aniden ve hızla yön değiştirebilme kabiliyetine sahip olmasıdır. Tüm göstergelerin boğa mevsimini gösterdiğine aldanmadan her an ayıların güçlü hamlelerinin yaşanabileceğini unutmamak gerekir.

2020 yılının Bitcoin için çok konuşulacağı hatta konuşulmaya başlandığı yılın bu ilk aylarında fiyatın genel yönü hakkında ön görü sahibi olabilmek yıl içerisinde alınacak tüm pozisyonları yakından ilgilendirecektir. Yükselen bir piyasa her zaman kazandırır. Ancak yükselen piyasanın içindeki ters hareketler, eğer bu hareketleri önceden tespit edebilecek bilgiye sahipseniz daha da çok kazandırır.

Yükselen bir piyasada düşerken de kazanmak, düşen bir piyasada yükselirken de kazanmak teknik analiz ile ilgili bir takım değerli bilgilere sahip olmakla mümkün olur. Bilgiye sahip olmak isteyenler için;

22 – 23 Şubat tarihlerinde İstanbul’da Teknik Analiz Sanatı Eğitimi düzenlenmektedir.

Başvuru linkleri aşağıdadır.

teknikanalizegitimi.com

bitcointeknikanaliz.com iletişime geçiniz.

Sevgi ve Saygıyla.

Taner BOZKURT

 

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment