Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Teknik Analizi: 25 Mart 2019

25 Mart 2019 Bitcoin Teknik Analizi

Merhaba,

Dünyanın hala en popüler para birimlerinden birisi olan Bitcoin, 10 yıldan fazla bir süredir varlığını korumakla kalmayıp her geçen gün dünya üzerinde kendisinden daha fazla söz ettirmeyi başarıyor. Öyle ki bu yılın önde gelen beklentisi Bitcoin fiyatının 10.000$’ı göreceği öngörüsü. Buna inanmak için oldukça fazla neden olduğunu belirtmek gerek. Uzun uzadıya bu nedenleri burada sıralamak yerine ilk önce önümüzdeki bir hafta içerisinde neler olabileceğine bir göz atalım, ardından 2019 yılı sonundaki 10.000$ öngörüsüne grafik üzerinde bir bakalım.

Önümüzdeki birkaç haftanın en önemli beklentisi; Bitcoin 4.000$ güçlü ve temel direnç kanalını kırmayı başarırsa 5.500$’ı çok kısa sürede görecektir.

Grafiğe detaylı bir şekilde göz attığımızda karşımıza çıkan sonuç yukarıdaki beklentiyi desteklemektedir. Ancak bundan daha da değerli olanı, teknik analizin yaşayan bir efsanesi ve Encyclopedia of Chart Patterns’in yazarı Thomas N. Bulkowski’nin yaptığı şu açıklamadır. Bulkowski der ki; “Azalan hacimli yükselen üçgenlerin % 60’ından fazlası ortalama fiyat artışının % 35’i oranında yükselmesiyle sonuçlanıyor. Ve eğer breakout onaylanırsa 5500$ hedefi ortaya çıkıyor.”

Grafik formasyonlarının belirsizliklerini ortadan kaldırıp onları yeniden ve bilimsel olarak anlamlandıran 62 yaşındaki Bulkowski’nin bu öngörüsüne büyük bir saygı ve inanç duyulduğunu belirtmek isterim. Her zaman ayağı yere basan ve bilimsel bakış açısından ayrılmayan bu ünlü analistin isminin ülkemizde çok az bilinmesi üzücü olduğu kadar büyük bir de eksikliktir.

Önümüzdeki ilk hedef 5.500$.

Gelelim 2019 yılı sonundaki 10.000$ öngörüsüne.

Teknik analiz eğitimlerinde dile getirilen önemli bir ayrıntıdır fiyatın kendini tekrar ettiği. Fiyat hareketleri tekerrürden ibarettir sözü ve bu sözün güvenilirliği ile yapılan işlemlerin tamamına yakını başarılı olmuş ve iyi karlar bırakmıştır. Bu nedenle grafik incelendiğinde kendisini tekrar etme eğiliminde olan fiyatın 10.000$ seviyesine doğru yıl sonuna kadar yol alacağı net olarak söylenebilir. Buna ek olarak BitMex Ceo’su Arthur Hayes’in yıl sonunda Bitcoin fiyatının 10.000$’ı göreceği açıklamasıyla beraber, Forbes analisti Naeem Aslam’ın Bitcoin 2.000$’ın altına asla düşmeyecek ve 10.000$’ın üzerine doğru hareket edecek iddiasını dikkate almak gerek. Fakat bu açıklamalar kadar önemli olan bir başka açıklama; kripto alanında analist ve uzman Kevin Cook’un dikkat çektiği konu. Cook, bu ay BTC işlem hacminin son beş aya göre % 150 arttığını belirtti!

Bu açıklamalar Bitcoin fiyatı açısından son derece önemli ve artık fiyat hareketlerini daha da yakından takip etme zamanının geldiğinin habercisidir. Bitcoin fiyatı ister 5.500$ ve isterse de 10.000$ ya da üstü olsun ama ben nasıl kazanacağım diyenlerdenseniz size iki alternatif sunabilirim.

İlk alternatifiniz bitcointeknikanaliz.com sitesi aracılığıyla kendi analizinizi kendiniz yapmayı öğrenebilirsiniz.

Diğeri koinbulteni.com’un düzenleyeceği geniş çaplı Teknik Analiz Eğitimi’ne katılıp artık kendi analizinizi kendiniz yapmaya başlar ve başkalarına bağımlılıktan kurtulursunuz.

Sevgi ve saygıyla.

Taner BOZKURT

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment