verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Toplam Arzının Yüzde 90’ı Çıkartıldı

İlk olarak 9 Ocak 2009’da çıkarılmaya başlanan Bitcoin’in 21 milyon adetten oluşan toplam arzının %90’ına denk gelen 18.89 milyon adeti çıkartıldı. Bu süreç 12 yıl sürerken “halving programlarına” bağlı olarak kalan %10’luk kısmın çıkarılmasının 2140 Şubat ayına kadar süreceği tahmin ediliyor.

Proof of work” sistemiyle çalışan Bitcoin, “madencilik” adı verilen ve sürekli olarak blok doğrulamaları yapıp işlem süreçlerini takip eden “madenciler” adlı kişilerin oluşturduğu sisteme dayanır.

Şu an için madenciler kazdıkları her “blok” için 6.25 Bitcoin kazanırken 2024’teki “halving” işleminden sora bu sayı 3.125 olarak değişecek.

Bitcoin’in tüm arzı kazılsa bile piyasada dolaşan Bitcoin miktarının 21 milyon adet olması beklenmiyor. Kripto analiz firması Chainalysis‘e göre cüzdan sahiplerinin “private keylerini” kaybetmesi veya vefat etmesi gibi çeşitli sebeplerden ötürü 3.7 milyon adet Bitcoin‘e ulaşılamıyor. Diğer taraftan Sataoshi Nakamoto’nun elinde 1 milyon adet Bitcoin bulundurduğu bilinmektedir.