Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ve Altcoinler Düştü, Kripto Para Piyasasında 158 Milyon Dolar Toz Oldu!

Bitcoin’in (BTC) son 24 saatlik periyotta %3,5 düşüş yaşayarak 28.280 dolar bandına gerilemesiyle birlikte kripto para piyasasında milyonlarca dolar toz oldu.

Bitcoin’in TSİ dün akşam saatlerinde 29.250 dolar seviyelerinden 28.280 dolar seviyelerine kadar yaşadığı %3’ten fazla sert düşüş tüm kripto para piyasasını derinden etkiledi. Coinglass verilerine göre yazının kaleme alındığı esnada son 24 saat içerisinde tasfiye olan pozisyonların toplam değeri 158 milyon dolar oldu. Toplamda 54 binden fazla kripto para yatırımcısının bu durumdan etkilendiği belirtildi.

Bitcoin’in yaşadığı düşüş major altcoinleri de ciddi oranda etkiledi ve büyük tasfiyeye yol açtı. Ethereum (ETH) söz konusu süreç içerisinde %2,7 düşüş yaşarken Ripple (XRP) ve Dogecoin (DOGE) %8, BNB (BNB) %3,7, Cardano (ADA) %6,5 gerileme yaşadı.

Tasfiye olan pozisyonların 47,5 milyon doları Bitcoin’den ve 22,6 milyon doları Ethereum’dan gerçekleşti. Altcoinler arasında da en çok tasfiye 5,76 milyon dolarla Litecoin’de (LTC), 4,78 milyon dolarla Bitcoin Cash’te (BCH) ve 4,39 milyon dolarla XRP’de görüldü.

Tüm kripto paralar üzerindeki veriler incelendiğinde 24 saat içinde 140 milyon dolar long (uzun) yönlü pozisyon tasfiye olurken short (kısa) tarafında tasfiye olan pozisyonların toplam değeri 18 milyon dolara tekabül ediyor.

Kripto para piyasasında yaşanan düşüşün ABD Merkez Bankası (FED) tarafından dün gece açıklanan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanaklarından kaynaklandığı düşünülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!