Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Yanlısı Devlet Başkanı, BTC İçin Yeni Banka Planını Duyurdu

El Salvador’un Bitcoin yanlısı başkanı Nayib Bukele, ülke içinde özel yatırım bankaları kurulmasını önerdi.

Bitcoin yatırımcıları, bu bankaların onaylanması halinde geleneksel bankalara kıyasla daha az kısıtlanmış şekilde finansal hizmet alabilecek.

El Salvador’un ABD Büyükelçisi Milena Mayorga, 14 Haziran’da X platformunda yaptığı açıklamada, “El Salvador’un ekonomik planı kapsamında, potansiyel yatırımcılara Dolar ve Bitcoin cinsinden finansman seçeneklerini çeşitlendirebileceğimiz bir Özel Yatırım Bankası (BPI) öneriyoruz” dedi.

Başkan Bukele’nin kıdemli Bitcoin danışmanı Max Keiser ise aynı gün yaptığı açıklamada, “Başkan Bukele, yeni dönemde Bitcoin Bankası kurma amacı taşıyan yeni yasalarla hızla işe koyuluyor” dedi.

Yeni Dönemde Hızla İlerleme

Bukele, Şubat’ta yapılan başkanlık seçimlerinde ezici bir zafer elde etti ve beş yıllık yeni bir döneme girdi.

El Mundo gazetesine göre, BPI, geleneksel bankalar gibi sıkı yasalara tabi olmayacak. Örneğin, hissedarları veya bir iş grubuna bağlı finans şirketleriyle veya denizaşırı bankalarla iş yapma konusunda kısıtlamalar bulunmayacak. Ayrıca, kredi verme kısıtlamaları da kaldırılacak.

Daha Esnek Bankacılık Yasaları

14 Haziran tarihli haberde, “Yatırım bankaları, Varlık Fonlarının %25’inden fazlası ile aynı kişiye kredi verme veya risk alma yasağına tabi olmayacak” ifadesi yer aldı.

Öneri kabul edilirse, yeni özel yatırımlar en az 50 milyon dolarlık bir asgari sermaye ile kurulmalı ve en az iki hissedar gerektirmeli. Bu hissedarlar yabancı uyruklu da olabilir.

Bir BPI’nın Amerika Birleşik Devletleri Doları ve Bitcoin dahil olmak üzere herhangi bir yasal para birimiyle işlem yapabileceği ve hatta dijital varlık ve Bitcoin hizmet sağlayıcısı olma onayı arayabileceği yinelendi.

El Salvador Ekonomi Bakanı María Luisa Hayem, Bukele’nin talimatı altında Teknoloji, Turizm ve Yatırım Komisyonu’na reform teklifini sundu. Ancak, teklif henüz onaylanmadı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!