Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Yükselişi Kriptoya Para Girişini Tetikledi: Hacim Artışı Boğa Sinyali Mi?

Bitcoin (BTC) 31 bin dolar seviyelerine tekrardan yaklaşırken spot kripto para hacimleri de yükseldi.

Bitcoin geçtiğimiz hafta yaşadığı büyük yükselişle 31 bin dolar seviyelerine tekrardan göz kırparken kripto para borsalarındaki 7 günlük ortalama spot işlem hacimleri 15 milyar doların üzerine çıktı.

The Block verilerine göre kripto para borsalarındaki 7 günlük ortalama spot işlem işlem hacimleri 26 Eylül tarihindeki 9,38 milyar dolardan %50’den fazla artarak 20 Ekim’de 15 milyar doların üzerinde seyretti.

Kripto paraların hacmi genel olarak yine de dip seviyelerde bulunuyor. Kripto para borsalarının geçtiğimiz ay yalnızca 311 milyar dolarlık hacim gerçekleştirmesi 2020’den bu yana en düşük seviyelerde olduğumuzu gösteriyor.

Ne anlama geliyor?

İşlem hacimlerinde yaşanan artışın geçtiğimiz hafta dünyanın en büyük yatırım şirketi BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’inin (iShares) onaylandığına dair sahte haberin etkisinin fazla olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan söz konusu spot işlem hacimlerinde yaşanan artış, yatırımcıların makroekonomik krizden ve güncel savaş olaylarından korunmak amacıyla kaçarak Bitcoin’e yöneldiğine ve Bitcoin’in tekrardan popülarite kazandığına işaret ediyor. Bu durum da spot Bitcoin ETF onayı ihtimalinin yükselmesi ile açıklanıyor.

Bitcoin fiyatının sert bir yükseliş yaşaması, spot işlem hacimlerinin artması ve dominansın 30 ayın zirvesine ulaşmasının bir boğa sinyali olduğu düşünülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!