Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de 6,3 Milyar Dolarlık Kara Para Davası: Çinli 128 Bin Kişiyi Dolandırmış!

İngiltere mahkemesi, Çinli bir kadının yatırımcıları 6 milyar dolardan fazla dolandırarak bu varlıkların çoğunu Bitcoin’e (BTC) çevirdiğini öne sürdü.

Financial Times tarafından kısa süre önce sunulan bir habere göre İngiltere mahkemesi, Jian Wen isimli bir kadının Yadi Zhang adlı işverenine kara para aklama konusunda yardım ve yataklıkta bulunduğunu kaydetti.

Her ikisi de Çin vatandaşı olan sanıklar organize bir dolandırıcılık yürütürken, elde ettikleri paraları Bitcoin üzerinden aklamayı denediler. Mahkeme karşısına çıkan isim Jian Wen olurken Yadi Zhang’in ise ülkeden kaçtığı bildirildi.

Mahkeme dosyasına göre Jian Wen’in patronu Yadi Zhang, 2014-2017 yılları arasında 128.000’den fazla yatırımcıyı dolandırarak 6,3 milyar dolar haksız kazanç etti ve ardından Wen aracılığıyla bu paraların büyük kısmı Bitcoin’e çevrildi. Zang tüm bu operasyonun sonrasında sahte bir pasaportla İngiltere’ye gitmiş ve işlerin sarpa saracağını anlayınca ülkeden kaçmıştı.

Savcılar, fonların gerçek kaynağını gizlemek isteyen sanığın Bitcoin ve diğer birtakım lüks varlıklara yöneldiğini vurguladı. Sanık Wen suçlamaları kabul etmezken söz konusu duruşmanın mart başına kadar sürmesi bekleniyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!