Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Ayı Piyasası Bitmedi Mi? Kripto Şirketleri Para Bulamıyor

Güncel veriler kripto para şirketlerinin para bulma ve anlaşma yapma konusunda ciddi zorluklar yaşadığını gözler önüne serdi.

Kripto analitik platformu Messari kripto para şirketlerinin fon arayışına dair çarpıcı bir rapor yayınladı. Messari, devam eden ayı piyasasının en net belirtisi olarak kripto para şirketlerinin para bulma konusunda yaşadığı sıkıntıları gösterdi.

Raporda, 2023 yılının 3. çeyreğinde toplam 297 farklı anlaşma sağlayan kripto para şirketlerinin 2,1 milyar dolar civarında fon topladığına yer verildi. Her iki kategori de geçen çeyreğe kıyasla %36 düşüş gösterdi.

Güncel verilere göre kripto para sektöründe yapılan anlaşmalar ve sağlanan fonlamalar son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Bu yılın 3. çeyreği, hem genel fonlama miktarlarında hem de anlaşma sayılarında 2020’nin 4. çeyreğinden bu yana kayıtlara geçmiş en düşük hacimli çeyrek oldu.

Tohum yatırımlar bu çeyreğin gözdesi

Bu yılın üçüncü çeyreğinde yapılan anlaşmaların büyük çoğunluğunu “tohum yatırım” olarak adlandırılan erken dönem yatırımcı fonlamaları oluşturdu. Bu kapsamda 98 farklı anlaşma sağlayan kripto para şirketleri 488 milyon dolar değerinde yatırım topladı. Erken yatırım fonlamaları 2020’nin 4. çeyreğindeki %37’lik anlaşma payından 2023’ün 3. çeyreğinde %48’lik bir paya yükseldi.

Öte yandan fonlama gelirleri arasında stratejik fonlama anlaşmaları ayı piyasası boyunca istikrarlı bir şekilde arttı. 2021’in 4. çeyreğinde boğa piyasasının zirvesinde, stratejik turlar yalnızca %0,2’lik paya sahip stratejik fonlama anlaşmaları, 2023’ün 3. çeyreğine gelindiğinde %22’ye yükseldi.

Raporda yaşanan bu artış hakkında şu ifadelere yer verildi:

Stratejik fonlama anlaşmalarında yaşanan artış zorlu piyasa koşullarının projeleri kısa vadeli köprü turları düzenlemeye ya da nihayetinde daha büyük projeler tarafından satın alınmaya zorladığını gösteriyor.

Binance Labs yatırım birincisi

Sunulan rapora göre kripto para sektörünün en aktif 10 yatırımcısı 3. çeyrekte 98 yatırım gerçekleştirdi. Bu süreçte Binance Labs açık ara en aktif yatırımcı oldu. Binance Labs 2023 yılının ikinci çeyreğinde 23 anlaşma sağlayarak en yakın rakibi Robot Ventures’in iki katından fazla yatırım anlaşması sağlamış oldu.

Binance Labs’ın en çok yatırım yaptığı ilk iki sektör ise DeFi ve oyun sektörleri oldu. Sıfır bilgi (Zero knowledge) ve gizlilik teknolojisi geliştiren projeler de Binance Labs’in yatırım hedefleri arasında yer aldı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!