Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Gözler Yüzde 325’lik Yükselişte: FED Faiz Artışını Durdurunca Ne Olmuştu?

ABD Merkez Bankası’nın (FED) güvercin yönlü sinyalleri Bitcoin’de (BTC) 2019 yılında yaşanan %300’lük yükselişi akıllara getirdi.

FED yetkililerinin güvercin yorumları Bitcoin’de 2019 yılında yaşanan devasa yükselişi anımsattı. Devam eden Filistin – İsrail savaşına rağmen olumlu konuşan isimler Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ve Minneapolis FED Neel Kashkari oldu.

Yetkililer, daha fazla faiz artışının gerekmeyebileceği ve sıkılaştırma politikasının son bulacağına dair konuşunca uzun süredir yaşanan durgunluğun ardından gelebilecek yükseliş dolu günler tekrardan konuşulmaya başlandı.

Faizlerin daha fazla yükseltilmesine gerek kalmayacağına yönelik açıklamalar piyasalara umut verirken yükselen ABD hazine getirileri FED’in daha fazla faiz artımı yapmasının önüne geçecek bir faktör olarak sunuldu.

FED’in faiz 3 yıllık faiz döngüsü aralık 2018‘de tepe yapmış ve %2,5 puanla zirveyi görmüştü. Bitcoin o günlerde 3.200 dolarlık dip seviyesinde gezinirken faiz artırımının sona ermesi ve duraklama dönemine girmseiyle %325 civarında yükseliş sergilemişti. Ardından FED’in faiz artırımlarını durdurması ve güvercin yönlü bir politika benimsemesi Bitcoin fiyatının %325 artarak 3.300 dolar seviyesinden 14.000 dolara kadar yükselmesiyle sonuçlanmıştı.

Konu hakkında açıklamada bulunan Markus Thielen, 2019 ve günümüz arasında şu kıyaslamayı yaptı:

2019’a geri dönersek, FED faiz artırım döngüsünü tamamladı ve yedi aylık bir duraklamaya girdi. Bu süre zarfında Bitcoin, %325 gibi etkileyici bir artışla dramatik bir fiyat rallisi yaşadı. Bizim görüşümüze göre, FED’in faiz artırım döngüsünü yakın tarihte sonlandırması kuvvetle muhtemel. Şu anda en kritik makroekonomik faktör, FED’in faiz artırımlarını duraklattığı ve Bitcoin fiyatlarında önemli bir artışa yol açtığı 2019’daki durumun bir yansıması gibi görünüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!