Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Gündeme Gelen Yeni Güncelleme Paketi Tartışma Yarattı

OP_CAT destekçileri, Bitcoin’e “sözleşme” (covenant) adı verilen güncellemeleri getirebilmek için sosyal medyadan destek topluyor.

Taproot Wizards kurucusu Udi Wertheimer, “BIP-420, Bitcoin’e sözleşmeleri getiriyor ve akıllı sözleşmelerin, güvenli köprülerin, blockchainde alım-satımın, sıfır bilgili kanıt teyidinin ve daha fazlasının önünü açıyor.” dedi.

BIP-420, Bitcoin’in güncellenmesi için henüz resmen gündeme getirilmedi ve OP_CAT destekçileri tarafından bir taslak olarak değerlendiriliyor.

Orijinal adıyla “covenant” olarak anılan “sözleşmeler”, Bitcoin ağındaki coinlerin gelecekte belli başlı şartlar altında harcanabilmesini sağlıyor. Bunların otomatik ödeme gibi kullanım alanlarının olabileceği savunuluyor.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin protokolünde güvenlik açığına yol açabileceği düşüncesiyle OP_CAT’i Bitcoin koduna dahil etmedi.

OP_CAT destekçileri, onun Bitcoin ağını daha esnek ve pratik hale getirebileceğini savunuyor. Ancak bu güncellemenin soft fork yoluyla hayata geçirilebilmesi için güvenlik konusunda bir uzlaşma sağlanması gerekecek.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!